Mnohí rodičia nevidia v očkovaní svojich detí zmysel. Iní spájajú očkovanie s rôznymi chorobami a poruchami. Či už sú tieto názory pravdou alebo mýtom, niekedy je ťažké sa rozhodnúť, či vôbec dať dieťa zaočkovať.
Prečítajte si, aký názor majú na „mýty“ o očkovaní odborníci:
1. Očkovanie poškodzuje imunitný systém
Tento dôvod uvádzajú rodičia pri odmietnutí očkovania najčastejšie. Pri počte až 23 protilátok, ktoré môže vaše dieťa dostať do dovŕšenia dvoch rokov, je to pochopiteľné. Podľa štúdie Dr. Paula Offita, vedúceho oddelenia infekčných chorôb detskej nemocnice vo Philadelphii, je táto obava neopodstatnená. Podľa neho sa totiž dieťa počas života stretáva s mnohými vecami, ktoré by mohli mať vplyv na jeho imunitu. Či už je to prach, ktorý dýcha alebo baktérie v potravinách, detské telíčko si s nimi rovnako ako s baktériami získanými pri očkovaní vie poradiť. Teoreticky by mohlo vraj zdravé dieťa dostať i 100 tisíc protilátok za jeden deň a jeho imunitný systém by to nerozhodilo.
2. Keďže sú ostatné deti zaočkované, moje nemusia byť
To, že sú ostatné deti zaočkované, neznamená, že sa vaše nemá od koho nakaziť. Lekári označujú imunitu vytvorenú pri očkovaní ako „imunitu stáda“. Na to, aby sa choroba nevyskytovala, je potrebné, aby bol zaočkovaný celý kolektív detí. Počet nezaočkovaných detí stúpa a tým stúpa i riziko vypuknutia epidémie.
3. Teraz, keď závažné ochorenia z veľkej časti vymizli, netreba už proti ním očkovať
Na to sa nespoliehajte. Sú známe mnohé prípady, kedy sa upustilo od očkovania proti niektorým ochoreniam a tieto sa potom do oblasti vrátili a spôsobili epidémiu.
4. Očkovanie spôsobuje autizmus a iné poruchy
Tieto obavy spustil prípad, ktorý sa stal v Anglicku pred deviatimi rokmi. Medializovaný prípad, kedy rodičia tvrdili, že si všimli zmeny správania svojho dieťaťa po podaní očkovacej látky, bol však v mnohých ohľadoch zdiskreditovaný. Odborníci tvrdia, že nielen, že neexistujú dôkazy, ktoré by potvrdzovali súvislosť medzi očkovaním a autizmom, ale dokonca existujú také, ktoré hovoria, že očkovanie nemôže spôsobiť autizmus. Ten sa vraj začína prejavovať v období okolo roka, teda práve v tom čase, ako sa uskutočňuje väčšina očkovaní. Preto si mnohí rodičia autistov myslia, že ich deti začali mať autistické črty práve kvôli očkovaniu.
5. Moje dieťa by mohlo z očkovacej látky ochorieť na chorobu, proti ktorej ho zaočkovali
Baktérie vírusov, ktoré sú obsiahnuté v očkovacích látkach, nie sú živé, preto je vraj nemožné nakaziť sa chorobou, proti ktorej je daná protilátka podaná. Je síce pravdou, že v minulosti mnohé vakcíny obsahovali živé vírusy a množstvo detí sa i nakazilo, dnes sa proti najzávažnejším chorobám očkuje mŕtvymi. Očkovanie môže spôsobiť reakciu, ako je napríklad mierna vyrážka alebo horúčka, no ich priebeh je oveľa miernejší, ako keby sa malo dieťa skutočne nakaziť.
6. Očkovacie vakcíny obsahujú nebezpečné látky
V minulosti vakcíny obsahovali etylortuť, ktorá vo veľkom množstve môže mať nežiaduce účinky na vývoj mozgu dieťaťa. Dnes sa už však v očkovacích látkach nevyskytuje.
7. Deti, ktoré sú choré sa nemôžu očkovať
Štúdie ukazujú, že mierne ochorenie neovplyvňuje schopnosť dieťaťa primerane reagovať na vakcínu.
8. Ovčie kiahne dieťaťu nemôžu ublížiť, preto nie je potrebné proti nim očkovať
Kiahne pre väčšinu detí skutočne nie sú problémom, no niektoré na nich reagujú veľmi zle, v niekoľkých prípadoch dokonca dieťa kvôli kiahňam umrelo. Nebezpečné je získať túto chorobu v dospelom veku.
9. Vakcíny poskytujú 100%-nú ochranu proti daným chorobám
Nie je to celkom tak. Úspešnosť očkovania látkami s mŕtvymi vírusmi je niekde medzi 75-80%, s oslabenými živými vírusmi je to okolo 95%. Kvôli tomuto je potrebné, aby bol zaočkovaný celý kolektív detí. Napriek tomu, že dieťa bolo zaočkované, ak sa pohybuje v kolektíve nezaočkovaných detí, nie je úplne chránené.
10. S očkovaním je lepšie počkať do neskoršieho veku dieťaťa
Programy imunizácie sú určené pre najzraniteľnejších pacientov. Ak budete s očkovaním otáľať, vystavujete svoje dieťa riziku. Vo svete existuje množstvo prípadov, kedy sa polročné deti nakazili osýpkami či čiernym kašľom. Následky boli u mnohých z nich smrteľné.
Zdroj: parenting.com | Foto: pixabay.com