Koľko času denne sa venujete svojmu dieťaťu? A koľko je potrebné? A dá sa to vôbec odmerať? Hodinka strávená na ihrisku, dvadsať minút na večernú rozprávku, polhodina na prípravu večere…a medzi všetkými týmito činnosťami existujú tri minúty, ktoré sú pre vaše dieťa najdôležitejšie. Tri minúty, ktoré môžu od základu zmeniť váš vzťah s dieťaťom.

 

Psychologička Nataliya Sirotich vysvetlila pravidlo troch minút a podľa nej, ak budete dodržiavať toto pravidlo, budete mať dôveru vášho dieťaťa aj keď dovŕši pubertu.

Ale akokoľvek je toto pravidlo úžasné, nebude fungovať, pokiaľ ho nebudete používať správne. Takže v tomto článku sme pre vás pripravili niekoľko užitočných rád.

Čo je pravidlo troch minút

Toto pravidlo hovorí, že sa musíte každý deň zvítať so svojím dieťaťom, ako keby ste sa dlhšiu dobu nevideli (aj keď ste si len na pár minút odbehla do obchodu). Pritom je dôležité mať oči na jeho úrovni. Tri minúty ho objímajte, pýtajte sa ho, aký malo deň, čo všetko sa stalo, kým ste boli preč…Nájdite si na to čas, hlavne keď vyzdvihujete dieťa zo škôlky, alebo sa prichádzate domov z práce.

Prečo je to dôležité

Podľa psychológa, dieťa vám povie všetky informácie, ktoré si bolo schopné zapamätať počas prvých minút po tom, ako vás uvidí.

Dôsledky ignorovania pravidla 3 minút sa môžu líšiť v závislosti od charakteru dieťaťa. Treba si hlavne uvedomiť, že predškoláci nevedia rozlíšiť dôležité a nepodstatné informácie. Takže ak nedostanú šancu povedať všetko, čo majú na srdiečku – respektíve, čo si pamätajú, napokon prestanú rozprávať úplne. A nedozviete sa od nich ani také zásadné veci, akože ho niekto šikanuje, alebo že sa po zdravotnej stránke necíti dobre. Jednoducho nadobudne presvedčenie, že vás nič z jeho života nezaujíma.

Ale môže nastať aj opačný problém. Dieťa hovorí celý večer, pripomínajúc tie isté fakty, kým nedopovedia kompletný príbeh. Rodičia sa v tomto prípade vystavujú riziku, že veľa veci prepočujú, pretože sa pre nich hovoriace dieťa nakoniec stane len zvukovou clonou.

Na čo ešte treba pamätať

Je dôležité poznamenať, že pravidlo 3 minút neznamená, že by ste mali so svojim dieťaťom stráviť len 3 minúty denne. Znamená to len to, že s dieťaťom musíte stráviť 3 minúty hneď po tom, čo ho uvidíte, aby ste sa uistili, že počujete všetko, čo je pre dieťa dôležité.

Ak chcete dosiahnuť úroveň plného porozumenia so svojím dieťaťom, môžete dodržiavať tieto odporúčania od psychológov:

  • Strávte každý deň nejaký čas, aby ste urobili niečo, čo vás aj dieťa zaujíma
  • Dajte dieťaťu najavo, že ho počúvate. Môžete napríklad zopakovať informácie, ktoré ste od neho počuli, aby ste sa uistili, že všetko správne rozumiete.
  • Nepredstierajte falošné vzrušenie.
  • Vráťte sa k rozhovoru o niečo neskôr, dajte mu vedieť, že si pamätáte, o čom s vami hovoril
  • Vyhýbajte sa dlhým a zbytočným argumentom, aj keď sa vám zdajú dôležité. Jednoducho povedzte svojmu dieťaťu: „Dobre, chápem, že so mnou nesúhlasíš.“

Zdroj: brightside.me | Foto: brightside.me; pxhere.com