Prišla jeseň a spolu s ňou aj kopa ochorení. Tým, že sa nám pomaličky ale isto začína rapídne ochladzovať, má to aj negatívny vplyv na náš imunitný systém. S týmto ročným obdobím sa spája oslabenie imunity vašich detí, sú častejšie choré a vy sa pýtate, ako by ste tomu mohli predísť? Máme tu pre vás zoznam rád, ktoré vám pomôžu zvládnuť zdravie vašej radosti ľahšie!

 

Dostatok vitamínov a minerálnych látok!

Detský organizmus potrebuje veľa vitamínov a minerálov k tomu, aby správne fungoval. Podľa odborníčok na výživu, by sa tieto látky mali zabezpečiť vo forme stravy, ktorá bude bohatá na ovocie a čerstvú zeleninu. No niekedy to nestačí a treba siahnuť aj po alternatívnej liečbe, teda po liekoch na posilnenie imunity. Najlepšie vám poradí všeobecný lekár pre deti alebo skúsená lekárnička.

Probiotiká!

Čím ďalej, tým viac lekári odporúčajú probiotiká. Po každom prekonanom ochorení pri ktorom sa museli užívať antibiotiká, vám doporučili aj probiotiká. Nachádzajú sa v nich dôležité stopové prvky, ktoré pomáhajú k správnemu fungovaniu organizmu ako napríklad: meď, zinok, selén. Vyskytujú sa aj v strave, no nie veľmi často. Dopĺňaním probiotík tiež pomôžete k správnemu tráveniu vášho dieťatka.

Vitamín B!

Skúste radšej doplniť béčko ako céčko. Veľa ľudí verí, že užívaním vitamínu C sa nachladnutie ich dieťaťa stratí, no to je omyl. Je vhodný na užívanie ale len v takom prípade, ak má už vaše dieťa prvé príznaky ochorenia, napríklad: kašeľ a nádchu. Pokiaľ ide o prevenciu, použite B-komplex. Je to súbor vitamínov B, ktoré sú prospešné zdraviu. Pomáhajú predchádzať ochoreniam a pomáhajú rýchlejšie liečiť!

Nedovoľte nádche sa rozrásť!

Môže sa vám zdať, že nádcha nie je nič také podstatné alebo dych vyrážajúce. No môže so sebou priniesť veľa komplikácií ako napríklad: zápal nosových dutín, zápal uší či dýchacích ciest. Preto sa jej snažte čo najskôr zbaviť. Skúste namiesto kvapiek z lekárne siahnuť po domácich spôsoboch liečby. Skúste vášmu dieťatku prečistiť nos pomocou slanej vody či inhaláciou horúcej pary. Dôležitý je dostatok tekutín, aby sa hlien čo najviac zriedil.

Nepreháňajte to s antibiotikami!

Ak je vaše dieťa už príliš choré, je normálne ak zájdete k lekárovi. Ak máte podozrenie na vážnejšie ochorenie, ako je napríklad angína či zápal priedušiek, nie vždy sa to vyrieši antibiotikami. Vy ako matka musíte požiadať vášho lekára, aby odobral dieťaťu krv a urobil testy CRP, aby určil, či ide o zápalové ochorenie. Pri vírusových ochoreniach sú antibiotiká úplne zbytočné. Dôležité teda je, zistiť akého pôvodu je dané ochorenie!

zdroj: maminka.cz | foto: Instagram/ googlewallpapers.com