Je jedno, koľko múdrych kníh o výchove prečítate, ako veľmi chcete byť tou najlepšou matkou na svete. Realita rodičovstva zasiahne každého bez výnimky. Realita, v ktorej rady študovaných psychológov nefungujú, v ktorom ste unavená, musíte riešiť milión vecí okolo domácnosti a na tú správnu reakciu jednoducho nemáte silu…Je to prirodzené…ale ak sa z toho stane bežný zvyk, môže to mať pre vaše dieťa fatálne dôsledky.
Môžete svoje dieťa milovať a pritom mu neúmyselne ubližovať. Prosté slová, ktoré bez zlého úmyslu, len tak mimochodom vyslovíte, ovplyvňujú spôsob, akým sa vníma, ako zvláda emócie a s akou dôverou k vám bude pristupovať.
Pripravili sme pre vás 9 zdanlivo nevinných viet, ktoré môžu vaše dieťa nenávratne poškodiť:
1. „Čo si taký precitlivený?“
Mali by ste prestať hovoriť deťom, že reagujú prehnane. Že nie je normálne, ak niečo v nich vyvolá pocity smútku, alebo dojatia. Náš emocionálny mechanizmus vyrovnania je zložitý a každý iný. Je škodlivé naznačovať dieťaťu, že by malo potlačiť svoje emócie, aby nevyzeralo „precitlivené“, či „divné“. Skôr by ste ich mali povzbudiť, aby sa snažili pochopiť príčiny náhlych citových vzplanutí a tak zdravým spôsobom nadobudnúť duševnú rovnováhu.
2. „To je život“
Toto je fráza, ktorá sa používa nepretržite rovesníkmi a rodičmi, keď čelia zlým časom a emocionálnym nepokojom. Ako rodič by ste mali byť schopní zastaviť vyhodnotenie situácie pre dieťa a pokúsiť sa o jeho riešenie. Cynické prehlásenia nepomôžu dieťaťu pri hľadaní správnej cesty. Neúmyselne trénujete dieťa jednoducho prijať nepríjemnú a znepokojujúcu situáciu ako „súčasť života“ a bránite jeho zdravému pohľadu na život.
3. „Prestaň fňukať!“
Podľa výskumu Aware Parent Institute, väčšina detí sa práve pomocou plaču vyrovnáva s neznámymi pocitmi. Preto je podľa odborníkov najlepšie nechať dieťa v pokoji vyplakať, aby dosiahli dlhodobý emočný zmier a zdravý psychický vývoj. Väčšina rodičov ale detský plač chápe ako pokus upútať na seba pozornosť. Ale nútiť dieťa, aby okamžite prestalo plakať, je podobné, akoby ste mu prikázali prestať krvácať, ale pritom mu neposkytli žiadnu liečbu. Detský plač je hlučný, otravný a depresívny…ale uvedomte si: práve on pomáha vášmu dieťaťu vyplaviť škodlivé emócie.
4. „Pretože som to povedal“
Toto je veľmi populárna odpoveď, ktorú používajú dospelí, keď chcú dieťa umlčať, alebo prinútiť k poslušnosti bez zdĺhavého vysvetľovania a vyjednávania. Táto fráza naznačuje, že ako dospelý máte každú situáciu plne pod kontrolou a akýkoľvek náznak zvedavosti, či pochybnosti je neprípustný. Tiež mu tým vlastne hovoríte, že jeho prípadné otázky vám nestoja za odpoveď.
5. „Prečo nemôžete byť ako bratranec alebo súrodenec a spolužiak?“
Väčšina rodičov upadne do pasce konkurenčného boja, ktorý vlastne pohltil celú našu spoločnosť. Každé dieťa je určené na to, aby sa s ním mohla matka chváliť pred svojimi známymi…lebo len úspešné dieťa je vizitkou dobrej matky. Preto tak často rodičia porovnávajú…a vyčítajú…a nahlas sa pýtajú, prečo ich dieťa nie je také šikovné ako iné dieťa z jeho okolia. Pritom si málokto uvedomuje akú traumu tým môžu spôsobiť. Väčšina detí takýchto rodičov nie je schopná rozvíjať svoje vlastné osobnostné rysy a verí, že niekto objaví alebo dokonca vytvorí v nich také schopnosti, ktoré vás konečne uspokoja.
6. „Ja sa z teba raz zbláznim!“
Je to nezdravá fráza, ktorá používa vinu v dieťati, ako motiváciu k zmene správania. Naše deti nás môžu privádzať ku šialenstvu, ale nemali by sme to verbalizovať takýmto hrubým spôsobom a zhoršiť tak jeho myšlienkový proces a pocit vlastného uvedomenia. Ešte horšie je, že deti majú pocit, že sú príčinou všetkých vašich problémov a to ich chtiac-nechtiac ubíja.
7. „Čo je to s tebou? „
Táto fráza pre zmenu využíva ako motiváciu a nástroj manipulovania hanbu. Pritom ale práve takéto frázy sú odrazom našich vlastných komplexov a sklamaných rodičovských očakávaní. Ale tým, že ich prenášame na dieťa, mu ničíme jeho vnímanie samého seba.
Zdroj: themindsjournal.com | Foto:youtube.com