Odborníci na výživu tvrdia, že raňajkovať by sme mali najskôr dve hodiny po prebudení. Niektoré jedlá, ktoré zjeme ráno na prázdny žalúdok, môžu znamenať pohromu pre náš tráviaci systém.

Tieto jedlá a nápoje by sme mali ráno radšej vynechať:

1. Štipľavé jedlá

Konzumácia štipľavých jedál nalačno môže dráždiť sliznicu žalúdka a spôsobiť bolesti a kŕče.

2. Sladké jedlá a nápoje

Možno si myslíte, že pohár ovocného džúsu ráno je prospešný, opak je pravdou. Cukor, ktorý takéto nápoje obsahujú, zaťažuje žalúdok a môže zaťažovať vašu pečeň. Platí to i v prípade zákuskov a príliš sladkých smoothie.

3. Sýtené nápoje

Tieto nápoje nie sú pre vás zdravé počas celého dňa, no ráno môžu spôsobiť nepríjemné problémy. Po kombinácii oxidu uhličitého so žalúdočnými kyselinami si navodíte plynatosť a nevoľnosť.

4. Studené nápoje

Keď vypijete chladený nápoj nalačno, rozhodíte si trávenie na celý deň. Pravidelný studený drink ráno môže spôsobiť poškodenie sliznice. Naopak, ak na prázdny žalúdok vypijete vlažnú až teplú čistú vodu, nakopnete si tým metabolizmus.

5. Citrusové plody

Ovocie je síce veľmi zdravé, no musíme ho konzumovať v správny čas. Neodporúča sa jest citrusové plody nalačno, pretože môžu zvyšovať žalúdočné kyseliny. Okrem toho, cukor obsiahnutý v takýchto plodoch, spomaľuje metabolizmus.

6. Surová zelenina

Zelenina je určite najzdravšia neuvarená. Avšak nie ráno. Vláknina, ktorá je inak veľmi prospešná, pri konzumácii nalačno spôsobuje nadúvanie a bolesti brucha.

7. Káva

Síce je pitie rannej kávy nalačno bežné, radšej predtým, ako si dáte svoju šálku, niečo zjedzte. Káva zvyšuje kyseliny v žalúdku a u niektorých ľudí spôsobuje gastritídu.

Zdroj: food.ndtv.com | Foto: pixabay.com