Detská choroba je pre rodiča nepríjemná a náročná situácia. Mnohým problémom sa však dá vyhnúť, ak sa symptómy rozpoznajú včas a liečba sa odovzdá do rúk odborníka.

 

1. Zmena veľkosti znamienka

Ak na tele vášho drobca objavíte znamienko, ktoré je asymetrické, má zvláštnu farbu alebo je neobvykle veľké (viac ako 6 mm), radšej navštívte lekára. To isté platí v prípade, ak spozorujete, že mu narástlo znamienko, ktoré už malo dlho na tele.

2. Strata vlasov

Zdroj problému je s najväčšou pravdepodobnosťou skrytý vnútri v detskom telíčku. Dôvodom môže byť nedostatok vitamínov. Pre istotu je lepšie to prekonzultovať s pediatrom.

3. Zmeny nálad a správania

Znížená chuť do jedla, problémy so spaním alebo neustála únava sú tiež dôvodmi, prečo navštíviť lekára. Môžu byť totiž prvotnými príznakmi niečoho vážneho.

4. Zväčšenie hlavičky

Fontanela, inými slovami lupienok alebo vankúšik nad čelom, je pre novorodencov úplne normálna. Po čase zmizne, avšak v žiadnom prípade by nemala narásť – mohla by byť predzvesťou inej choroby.

5. Strata sluchu

Ak si všimnete, že dieťa nepočuje zvuky, poprípade nereaguje ani na svoje meno, určite neváhajte a choďte na prehliadku k doktorke. Ak je dieťa staršie, všímajte si, či sa mu neznižuje sluch – to je tiež alarmujúca zmena, ktorá vyžaduje odbornú prehliadku.

6. Neustály smäd

Častý smäd môže pôsobiť nevinne hlavne v letných mesiacoch. Ak sa vám však zdá, že vaše dieťa pije nadmerné množstvo tekutín i keď na to nie je „dôvod“, určite sa poraďte s obvodným lekárom, či je všetko v poriadku.

7. Hlasné chrápanie

Jemné pochrapkávanie nemusí byť hneď nebezpečné. Na druhej strane, hlasné chrápanie môže skrývať problémy s dýchaním. Neignorujte tento zdanlivo nevinný rituál vášho dieťatka, pretože môže byť príznakom napríklad aj infekcie.

Zdroj: brightside.com / Foto: depositphotos.com