Časy sa menia. Názory na výchovu a starostlivosť o deti tiež. Čo sa pred rokmi pokladalo za správne, je teraz pre nás nemysliteľné až absurdné. Veď posúďte samy, aké praktiky sa používali pri starostlivosti o deti niekoľko desaťročí dozadu.
Neber ho na ruky, bude rozmaznaný
Mamy sa vždy o svoje deti starali, prebaľovali, kŕmili, ale múdre knihy starších čias radili, aby bábätko nenosili na rukách zbytočne, lebo sa rozmazná. Kniha zo začiatku dvadsiateho storočia uvádza, že z detí, ktoré mamy túlia a bozkávajú, naisto vyrastú tyrani.
Pevné podanie ruky namiesto pusiniek
Podľa knihy Psychologická starostlivosť o batoľa a dieťa psychológa J. Watsona majú matky k deťom pristupovať „s rozumom“. „Nikdy ich neobjímajte a nebozkávajte, nedovoľte im sedieť na kolenách. Namiesto toho si s nimi ráno potraste rukou. Potľapkajte ich po hlave, keď sa im niečo vydarí. Ak trváte na bozku na dobrú noc, dajte im jeden na čelo. Ale pozor, iba jeden!“
Proti nespavosti pomôže obriezka
Vždy sa riešilo, prečo deti nespia. Jeden z manuálov mal na to jednoznačný názor: proti nespavosti pomôže obriezka. Vysvetliť prečo je to tak, sa ale neobťažovali.
Na nočník čo najskôr
V roku 1935 vyšlo v USA odporúčanie, aby sa deti učili na nočník už od dvoch mesiacov. Črevá im v prípade potreby mala rozhýbať mydlová tyčinka, a to teda neznie príjemne…
S príkrmami začať vo veku dvoch…..dní
Mamičky všetkých dôb riešia čo a kedy dať papať bábätku. Manuál pre rodičov Staráme sa o deti (autorom bol lekár) tvrdil, že začať s príkrmami by sa malo už dva dni po narodení. V dvoch týždňoch sa prechádzalo na zeleninu, v troch mesiacoch prišli na rad vajíčka so slaninou a v šiestich mesiacoch bol vraj čas na pravidelnú rannú kávu.
Do postele naozaj skoro
Za čias Františka Jozefa I. museli deti chodiť do postele skoro. Ideálny čas na uloženie do postele bol o pol šiestej a od detí sa pochopiteľne očakávalo, že prespia celú noc.
Žiadne zelené tapety v detskej izbe
V 19. Storočí riešili rodičia neobvyklý problém. Do detskej izby nemohli dávať zelené tapety. Tie totiž obsahovali veľké množstvo arzénu, ktorý sa z nich uvoľňoval a poletoval vo vzduchu. Bohužiaľ sa na to začalo upozorňovať až potom, ako zomreli dve deti v takej zelenej detskej izbe.
Nikdy nečesať deťom vlasy týmto
Je nám jedno či deťom vlasy učešeme hrebeňom alebo kefou, ale pred pár desiatkami rokov to jedno rozhodne nebolo. Vlasy sa mali česať len a len kefou, pretože jej používanie podporí prekrvenie pokožky, zatiaľ čo hrebeň vlasy poškodzuje a vytrháva aj s korienkami.
Zdroj: iprima.cz | Foto: flickr.com