Existuje množstvo párov, ktorým osud doprial iba jedno dieťatko. My skutočne nevieme, prečo je to tak. Či sa tak rozhodli dobrovoľne, alebo im to nebolo dopriate. Sú veci, ktoré nikto neovplyvní, a trápne otázky či nepríjemné narážky nie sú príjemné pre nikoho. 

Určite sa žiadna mamička na ihrisku, či v materskom centre necíti príjemne, ak jej niekto dá najavo, že nie je „skutočnou“ matkou iba preto, lebo má doma jedináčika. Niektoré, i dobre mienené rady či dotazy môžu vyznieť urážlivo, zraňujúco či drzo. A preto sa týmto najčastejším frázam radšej vyhnite skôr, než niekoho urazíte, alebo niekomu ublížite:

1. „A kedy bude druhé bábätko?“

Už z rôznych dôvodov je táto otázka netaktná a nie je na mieste. Možno mamička nechce ďalšie dieťa, alebo sa už roky zúfalo o ďalšie dieťatko snaží. A možno už je tehotná, len sa nechce zatiaľ o novinku deliť z poverčivosti. Možno si práve prešla ťažkým potratom a prežíva ťažký smútok a touto otázkou jej iba smútok prehĺbite. Druhé bábätko bude iba vtedy, ak sa rodičia rozhodnú, a ak mi to dopraje osud. A ak aj náhodou nie, je to len a len na ich rozhodnutí.

2. „Ty to nepoznáš, lebo máš len jedno dieťa!“

Každá mamička vie a pozná svoje. Niekedy jedno hyperaktívne dieťatko vydá za viac, ako tri poslušné, na každý príkaz reagujúce, dieťa. Čo ako je táto veta dobre myslená, pre iných môže znieť degradujúco, poprípade môže vyvolať v žene pocit neschopnosti.

3. „Máte také šťastie, že môžete…, veď máte len jedno dieťa!“

Veď samozrejme. Mamičky s jedným dieťatkom majú toľko času, že trávia dni iba leňošením, kávičkovaním s kamarátkami. Teda, aspoň takéto mýty o nich kolujú. Ale nemyslite si, že je to jednoduché. Taktiež treba čítať rozprávky na dobrú noc, pofúkať „bobo“ na kolienku, mať oči všade a sto rúk. Jediným rozdielom je to, že súrodenci sa spolu vyhrajú, no jedináčik vyrába neplechu sám.

4. „Ale veď každé dieťa potrebuje súrodenca!“

Ak sa rodičia rozhodli pre jedno dieťatko, určite vám udajú tisíc dôvodov, prečo to tak nie je. Aj jedináčik môže mať šťastný a naplnený život, milujúcich rodičov a nemusí sa doma v samote unudiť. Stačí, že sú rodičia trochu aktívnejší, a už je o zábavu postarané. Ale ak túto vetu poviete rodičom, ktorým druhé dieťatko nebolo dopriate, určite sa vďaka týmto slovám budú cítiť ešte horšie.

5. „No jasné, pre teba je jednoduché byť štíhlou, keď si bola tehotná len raz!“

Pre mamičku, ktorá od rána do večera behá za jedným hyperaktívnym dieťatkom, dokáže vynaložiť rýchlosť ako Usain Bolt vo chvíli, keď si to jej drobec mieri priamo doprostred plnej premávky, okrem toho sa nestíha poriadne ani najesť, lebo jej drobec už vymýšľa nové spôsoby ako sa pripraviť o život, sú tieto slová výsmechom do tváre. Samozrejme, dve a viac tehotenstiev na tele určite zanechá výraznejšie stopy, ale ani to nie je dôvod takto zraňovať iné mamičky.

6. „Jaj, vieš aké to mám ťažké pri toľkých deťoch?“

Akoby ste mamičke s jedným dieťaťom povedali, že práca s jedným dieťaťom nie je ťažká. Samozrejme, staranie sa o domácnosť s viacerými deťmi nie je jednoduchá, ale to nie je žiadna. Aj mamička s jedináčikom musí navariť, poprať, požehliť, pozmývať podlahu. A kým sa tri deti uzavrú v izbe a „kujú pikle“, jedno dieťatko sa mamičke tmolí popod nohy a dožaduje sa pozornosti. Byť matkou je pracovný pomer na 24 hodín a je jedno, koľko ich máme okolo seba.

7. „Nechcela by si ešte chlapčeka/dievčatko?“

Akoby ste mamičke dali najavo, že pohlavie dieťatka ktoré má, nie je dosť dobré, a je potrebné to napraviť. Alebo, že život mamičky nebude plnohodnotný, ak nebude mať doma párik. Aj mamičky chlapčekov, aj mamičky dievčatiek sú šťastné mamičky.

8. „A čo, už sa pokúšate o druhé?“

Tak to je otázka, ktorá už zasahuje do súkromia každého páru. V podstate sa ich pýtate na to, či sa pravidelne oddávajú jeden druhému. Je to skutočne netaktné a mimo spoločenských konvencii. Možno by sa očko dalo privrieť, ak sa to opýtate kamarátky, s ktorou si už dlhé roky vymieňate intímne detaily, ale na ihrisku pri cudzej mamičke je to naozaj nevhodné.

Každá mamička vie, prečo má iba jedno dieťatko. Ak sa vám pošmykne jazyk a náhodou sa s niektorou otázkou prerieknete, pretože to takto funguje v spoločnosti už niekoľko generácii, na druhýkrát si už dajte lepší pozor. Nikdy neviete, akú citlivú dušičku môžete svojimi, možno dobre mienenými radami, raniť. Veríme, že jazyk môže svrbieť, ale zraňujúce slová nestoja za to, aby ste si pokazili vzťahy. Ak mamička bude chcieť a mať chuť, sama sa vám so svojimi pocitmi zverí. A ak nie, niekedy je lepšie nevedieť.

Zdroj: thestir.cafemom.com | Foto: Pixabay.com