Internet je plný rôznych rád, návodov a článkov o tom, čo všetko bábätko v dnešnej dobe jednoznačne musí mať. Veci, bez ktorých sa naozaj neozaobídete, alebo také, ktoré sú dôležité do takej miery, že ak ich nemáte, patríte na inú planétu… Ale – čo tak sa pozrieť na vec z opačnej strany? 

Aj vy máte doma veci, ktoré ste kúpili, alebo dostali a pritom ich pre svoje dieťa nikdy nepoužili? Len vám stáli v skrini a vy ste uvažovali, na čo sú dobré? Takéto „haraburdy“ tvoria rebríček desiatich najnezmyselnejších vecí pre bábätká a matky a my vám ho dnes predstavíme.

Nekupujte niečo len preto, že je to „baby“

1/ Dojčenské topánočky –  nemyslíme mäkké papučky, ktoré dieťatku zohrejú nôžky, ale skutočné topánočky vo veľkosti, kedy dieťa nevie ani loziť, tobôž nie chodiť. Ak ste nenašli účel ich využitia v praxi, idete na vec logicky. Výrobcovia skúšajú rôzne triky, aby z našich peňaženiek vylákali peniaze. A najzraniteľnejšia forma je cez bábätká.

2/ Ohrievačka na fľašu – väčšina mamičiek sa zhodla, že toto nebola dobrá investícia. Dojčenskú fľašu dokáže zohriať aj samotný obsah. 🙂

3/ Teplomer do vody – drvivá väčšina rodičov testovala správnu teplotu vody inak, len nie dojčenským teplomerom. Po čase sa táto „nevyhnutnosť“ opäť povaľovala v skrini a nedala sa použiť ani na zaváranie kompótov.

4/ Nadrozmerné hračky vrátane plyšákov – čím väčší plyšák, tým väčšia otrava. A viac prachu. Ak bojujete s nedostatom priestoru v malom byte, veľká hračka ako dar určite „poteší.“ A vy zas premýšľate, komu ju posunúť.

5/ Ohrievačka detských obrúskov a plienok – sem-tam sa objaví aj v slovenských obchodoch. Ide o špeciálnu vyhrievaciu skrinku určenú na to, aby sa detské vlhčené vreckovky či plienky pred použitím zahriali.

6/ Gumené hopsadlá na zárubňu – mamičky označili tieto interiérové doplnky za zbytočnosť. Hopsadlá majú dieťatku posilniť nôžky v čase lozenia, aby sa rýchlejšie naučilo chodiť.

7/ Špeciálne smetné koše na plienky a špeciálne sáčky na plienky – výrobca garantuje hygienickú manipuláciu s plienkami a ich bezdotykové zabalenie. V tomto koši vraj plienky nezapáchajú, špeciálne sáčky totiž pohlcujú pachy.

8/ Nepoužiteľné baby oblečenie – aby návšteva neprišla s prázdnymi rukami, kúpila dieťatku oblečenie. Niekedy módne –  inokedy menej, malé – inokedy veľké (čo by bol ten lepší prípad, veď dieťa dorastie). No čo robiť, ak sú mu letné šatočky od tety z Malaciek dobré práve v zime?

9/ Dojčenská váha – na pravidelných prehliadkach detský lekár vždy dieťatko odvážil, mamičky dojčenskú váhu preto označili za zbytočnosť.

10/ Dezinfekčné gély a vodičky – stoja síce pár eur, no zamyslite sa – treba vášmu bábätku dezinfekčné gély? Veď hračky, cumlíky, fľašky či iné potreby hravo a ekologicky očistíte aj inak.

Nepotrené, ale krásne…

Zoznam vecí, ktoré sú pre dieťatko nepotrebné (alebo aj potrebné) je určite širší a na jeho presnom poradí sa nezhodne žiadna matka. Veď čo môže jedna považovať za nezmysel, iná si nevie vynachváliť. Ak si vytvoríte vlastný zoznam, možno bude iný, ako ten náš. ALE – na druhej strane je pravda, že mnohé zbytočnosti pre bábätká sú síce nepraktické, ale krásne. 🙂

Zdroj: www.inhabitots.com, www.babetko.rodinka.sk | Foto: www.pixabay.com, www.flickr.com