zena a dieta

Naša spoločnosť stereotypy miluje. Väčšinou ako zdroje žartov. Vtipom na svoju adresu sa nevyhli policajti, blondýnky, svokry, menšiny atď. a nevyhli sa im ani ženy na materskej dovolenke.

Kde sa však vtipy začnú brať vážne tam sa končí všetka sranda. S koľkými z týchto (ne)vtipných stereotypov ste sa už stretli? Spomeniete si?

Zhrdzaveli vám mozgové závity

Niektorí vtipkári rovno a bez hanby povedia, že žena na materskej intelektuálne upadá, alebo nezaobalene povedané „blbne“. Áno, je pravda, že na potravu pre dušu nemáte toľko času. Je menej času na knihy, výlety po galériách a múzeách, návštevy divadiel a filharmónií. A oku pozorovateľa navyše často pripadajú všetky tie detské pesničky, riekanky a rozprávky ako dokonalý nástroj na udupanie dospeláckeho intelektu. Nemajte však obavy, ste rovnako „chytrá“ ako predtým. Nedávno to dokonca potvrdila aj jedna vedecká štúdia. Únava a nedostatok spánku vám spôsobia maximálne problémy s pozornosťou, na intelekte vám neuberú. 🙂

Okrem detí vás nič nezaujíma

zena a dieta

Ďalší obľúbený stereotyp. Ste matka, máte v hlave iba materinské povinnosti a materinské radosti a strasti. Nič iné vás nezaujíma. Milujete detské rozprávky, všetky pesničky poznáte naspamäť a najviac vás trápia otázniky okolo zdravej detskej výživy a večné boje typu kočíkovať-nosiť, očkovať-neočkovať. Všetky vaše ostatné záujmy a koníčky vyfučali von komínom ako sebareflexia zhýčkanej celebritnej hviezdičky. Niektorým budete darmo hučať do hlavy, že to vôbec nie je pravda. To, že tieto záležitosti žerú toľko vašej pozornosti neznamená, že vás nezaujíma kopec iných vecí. Len sú trochu v úzadí a aj tú najlepšiu matku občas zamrzí, že sa im nemôže venovať častejšie a plnohodnotnejšie.

Nedáte dokopy normálnu vetu

Tak tento stereotyp patrí do Siene slávy stereotypného žartovania. Korene má vo všetkom tom mojkaní, papaní, kakaní, nezrozumiteľných citoslovcoch a novotvaroch a všeobecne v materinskom piskľavom žvatlaní, ktorého býva materstva neznalá verejnosť občas svedkom. Avšak to, že pri dieťati ste samé ťuťu-muťu neznamená, že v dospelej diskusií nedokážete prepnúť zasa do „normálneho“ módu a vyjadrovať sa tak fundovane, že by to zahanbilo aj hovorcu prezidenta. A možno patríte do tej skupiny mamičiek, ktoré na svoje deti nežvatlú detskou rečou vôbec. Veru, aj také sú. Skúste to však vysvetliť večným vtipkárom.

Celé dni sa aj tak len pofľakujete

Tento stereotyp je u žien na materskej veľmi „obľúbený“. Smutné je, že sa vierou v neho občas previnia aj životní partneri, kamaráti a rodinní príslušníci dotknutej maminy. A opäť pramení z čistej nevedomosti. Kto nezažil, neuverí, že starostlivosť o dieťa či deti je náročná rovnako ako bežná robota. Možno dokonca aj náročnejšia. Fyzicky i duševne. Rozhodne nejde o žiadne pofľakovanie a žiadnu dovolenku. Preto navrhujeme zmenu definície materskej dovolenky na niečo ako materská práca z domu.

Neustále visíte na internetových diskusiách

Je pravda, že niektoré mamy nedajú na internetové stránky a rôzne online poradne dopustiť. Hľadajú v nich pomoc, radu i oporu, a väčšinou ich aj nájdu. Nič však samozrejme netreba preháňať a tipy druhu „jedna pani povedala“ radíme vždy overiť u odborníka. Skrátka v online svete internetových diskusií si žena často nájde oporu, ktorá jej možno inde chýba. Ako námet na vtip je to v takom prípade veru biedna podpásovka. A netreba zabúdať, páni a panie vtipkári, že nie každá žena na materskej má o rady z internetu záujem. Poznáme aj také, čo sa im skôr vyhýbajú.

Nemáte záujem o intimitu

zena a muz

Mnohí ľudia stihli uveriť predstave o unavenej a strhanej žene na materskej dovolenke, ktorá nemá na nič okrem starostlivosti o dieťa a domácnosť chuť, náladu, ba ani vôľu. Málokedy je to úplná pravda. Problémom je skôr čas a priestor na partnerskú intimitu, než vyslovená nevôľa a odpor k romantickým dobrodružstvám. S týmto „vtipným“ stereotypom teda veľmi nepochodíte, vážení figliari.

Trpíte pre svoj vzhľad

Internet je plný príbehov žien po pôrode, ktoré svoj čas na materskej trávia snahou o zhodenie nalepených kilečiek. Fitnessky na Instagrame, na Facebooku a pod. bombardujú svojich priaznivcov časozbernými fotkami typu „pred-po“, kde vystavujú na obdiv svoje dokonalé telá. Potom je tu ďalšia skupina, ktorá ukazuje „skutočné“ telá matiek po pôrode, pričom obe skupiny sú skôr extrémami. No a potom nečudo, že u niektorých ľudí sa rodí pevné presvedčenie, že každá žena na materskej si láme hlavu nad svojou postavou a riešeniu svojich nedokonalostí venuje množstvo času.

Určite sme nespomenuli všetky stereotypy o ženách na materskej. Je ich jednoducho toľko, žeby sa o nich dala napísať kniha. Do jedného článku sa ani nezmestia. 🙂

Foto: pexels.com