Od roku 1998 sa 24. januára oslavuje Svetový deň komplimentov. Ten vznikol z iniciatívy Američaniek Kathy Chamberlin a Debby Hoffman, aby sme si aspoň v jeden deň pripomenuli potrebu slušného správania. 

Čo to vlastne je kompliment? Je to dobromyseľné a priateľské vyjadrenie sa k inej osobe, ktoré vyzdvihuje niečo, čo sa nám na nej páči, či sa už jedná o výzor, oblečenie, prácu alebo talent.

Trochu sa zamyslite a zaspomínajte na to, kedy ste niekomu vôkol seba povedali niečo pekné, alebo kedy niekto niečo pekné povedal o vás. Príjemný pocit, však? Preto skúste aspoň raz v roku spríjemniť niekomu deň jedinou krátkou frázou, ktorá vás v podstate nič nestojí. Iba pár slov a jeden krásny úsmev k tomu. Jeho, a v podstate tiež váš svet, hneď bude krajší.

Kedy ste dostali kompliment, ktorý vás dostal do pomykova?

Určite nám dáte za pravdu, že tie najúžasnejšie komplimenty nám dokážu dávať deti. Im je naozaj jedno, kedy, kde a za akej okolnosti, povedia hocičo, čo ich v tej chvíli napadne. A vôbec si neuvedomia, či to je vhodné. V krásnej myšlienke im nezabráni ani prostriedok MHD, plný výťah či rada pred pokladňou. No občas sa stane, že ich zámer vypáli tak trochu inak, ako si predstavovali a vôbec nerozumejú tomu, prečo sa červenáte, smejete vy a všetci okolo a ešte vyzerajú pri tom tak nevinne :-).

Pár mamičiek sa nám zverilo s milými komplimentmi, ktorými ich počastovali ich deti. Poďte sa zabaviť spolu s nami.

Janka:

„Cestovali sme s trojročným synčekom Riškom v autobuse plnom ľudí. Nastúpila tehotná pani a tak sme jej uvoľnili miesto a postavili sa do stredu. Keď sa ma potichu opýtal, prečo má teta také veľké bruško, odpovedala som mu, že teta má v brušku bábätko, ktoré rastie a potom sa jej narodí tak, ako on mne. Riško sa usmial, chytil ma za bruško a potom nadšene a nahlas skríkol na celý autobus:

Hurá, tak to aj my budeme mať bábätko? Veď aj ty máš krásne, veľké bruško…

Pri tých tajných úsmevoch spolucestujúcich som si uvedomila, že je načase spraviť niečo so svojou postavou.“

Zuzka:

„Bola som akurát v deviatom mesiaci tehotenstva, keď sme išli na oslavu narodení mojej kamarátky. Jej dcérka ku mne pricupkala s lízatkom v puse a pichla mi prštekom do brucha:

Prečo máš také veľké bruško?

Lebo v ňom mám bábätko.

To si ho zjedla?

Miška:

Sedeli sme s dcérkou Alenkou v ordinácii u doktora a z dlhej chvíle sme chrumkali jabĺčka. Jeden kúsok mi zaskočil do zlej dierky a ja som sa silne rozkašľala. Alenka ma buchla po chrbte a na celú ordináciu ustarostene skríkla:

Mamka, teda tebe riadne preskočilo!

Anka

„Konečne som sa po dvoch rokoch materskej dovolenky dostala ku kaderníčke. Už som to skutočne potrebovala, za ten čas som okrem umytia a príležitostného učesania na ne nemala vôbec čas. Vyzerali ako slama spod koní. S príjemným pocitom, aká som krásna, som vošla do bytu a začala sa vykrúcať pred zrkadlom a manželom. V tom dobehol môj synček a s hrôzou pozeral na môj nový, nádherný účes:

Mamka, choď vrátiť tie škaredé vlasy a dones svoje, krásne!“

Katka:

„Mala som chuť zaexperimentovať v kuchyni a vyskúšala som nový recept na cestoviny s mäsom. Naozaj som si dala záležať, pridala som aj nové korenia, aby bola nová chuť. Muž sa oblizoval až za ušami, no môj Jožko sa akurát babral v jedle, prehadzoval mäso z vidličky na nôž:

Čo je Jožko, nechutí? Veď to mäsko máš rád.

Chutí mamka, naozaj je to výborné, dnes sa ti obed vydaril. Ale práve som zistil, že som na toto mäso alergický!“

Ľudka

„Bola som so svojim maličkým synovcom Miškom na prechádzke a rozprávali sme sa. V tom ma silno objal a povedal mi, že som jeho najlepší kamarát. Tak som sa mu snažila vysvetliť, že ja môžem byť iba jeho kamarátka. Domáhal sa vysvetlenia, tak som spustila:

Ty si chlapček, lebo máš zvonček medzi nôžkami. A ja ten zvonček nemám, preto som dievčatko.

Hííí? To kde si ho stratila? Musíš si na veci dávať lepší pozor!“

Ale i tak ich ľúbime

Nech už tie naše deťúrence povedia čokoľvek, akokoľvek a kedykoľvek, nemôžeme sa na ne dlho hnevať. Časom sa nad takými hláškami iba zasmejeme a zabavíme. Veď ony to nemyslia zle. Milujú nás s našimi chybami či prednosťami, páčime sa im v pyžame i vo večernej róbe. Akurát sa nevedia ešte správne vyjadriť.

Aj vám vaše dieťa alebo manžel zložil poklonu, pri ktorej to vypálilo úplne inak? Pochváľte sa nám, radi sa zabavíme. A popritom nezabudnite aj vy prehodiť pár pekných viet ľuďom okolo vás. S peknými a milými slovami, usmievavými tvárami je svet taký krásny.

foto: pixabay.com