Spomínate si na svoju obľúbenú hračku z detstva? Na jej vlásky, farbu a oblečenie? Nevidela ste ju len ako neživý predmet. Vo vašich očiach dokázala rozprávať, tancovať a ak to bolo nutné, aj za vás bojovať. Bola vaším kamarátom, dôverníkom a niekedy vaším bábätkom…ale nie všetkým deťom bol tento nádherný pocit súdržnosti dopriaty…teda až donedávna.

 

Ak si má dievčatko svoju bábiku obľúbiť, musí sa v nej vidieť. Ale čo ak je dieťatko trošku …iné. Napadlo vás niekedy, že pre dieťatko s telesným postihnutím môže byť nepríjemné, keď je obklopené hračkami s podobizňou zdravých detí? Ako sa musí cítiť osamotené a nepochopené?  Napríklad vo Veľkej Británii je až šesť percent detí registrovaných ako zdravotne postihnuté. Napriek tomu, až do roku 2015 neexistovala žiadna hračka, ktorá by túto skutočnosť prezentovala.

Toy like me

Všetko zmenila jedna odvážna a odhodlaná žena, Rebeka Atkinsonová. Novinárka je mamičkou sluchovo postihnutej dcérky a sama trpí týmto postihnutím.

„Ako niekto, kto vyrástol na sluchových pomôckach viem plne pochopiť pocity dieťaťa, ktoré sa nevidí ako súčasť spoločnosti. Nemá v hlavnom prúde žiadne zastúpenie. Preto chcem pre takéto deti niečo urobiť,“ vysvetľuje Rebeka.

Jej víziu plne podporila aj Karen Newell, ktorá má zrakovo postihnutého synčeka.

Tieto dve dámy rozpútali úžasnú kampaň s názvom ToyLikeMe (hračka ako ja), ktorá pomaličky, ale isto, mení celý svet.

Založili stránku na Facebooku aj Twiterri a snažia sa ovplyvniť výrobcov hračiek, aby konečne zobrali na vedomie 150 miliónov postihnutých ľudí na celom svete.

Boj pokračuje

Ako prvá sa ku nim pridala britská firma MakieLab a vyrobila sériu bábik Makies s rozličným postihnutím. Bábiky mali slepeckú paličku, naslúchadko, jazvy, alebo veľké materské znamienka. Pri výrobe využívajú 3D tlačiareň.

Ale táto úžasná myšlienka sa týmto nekončí. Karen a Rebeka chcú svoju organizáciu ďalej rozširovať. Majú za cieľ ovplyvniť najväčšie značky hračiek – ako Mattel, Lego, Playmobil, aby do svojho programu zaradili aj hračky zobrazujúce zdravotne hendikepovaných ľudí.

A nám zostáva len držať im v tomto úsilí palce 🙂

Zdroj: mirror.co.uk; Facebook.com | Foto: mirror.co.uk; Facebook.com; youtube.com