Skorocel mnoho ľudí berie ako škodnú burinu, vytrháva ho aj s koreňmi, alebo ho každý týždeň pokosí. Pritom v sebe skrýva neskutočnú silu a množstvo liečivých látok, ktoré nám i našim deťom dokážu pomôcť s viacerými neduhmi. A podľa starého príslovia rastie práve tam, kde je ho najviac potreba.

U nás sa objavujú dva druhy skorocelu. Kopijovitý a širokolistý, pričom oba majú porovnateľné účinky, avšak ten kopijovitý je o niečo účinnejší. Obsahuje glykozidy, triesloviny a slizovité látky. A okrem toho vitamín A,C, vlákninu, vápnik a betakarotén.

Silný, no zároveň jemný, prírodný bojovník

Tak sa pozrime, čo všetko dokáže táto nenápadná rastlinka skôr, než ju nabudúce pokosíte.

  • odhlieňuje, pôsobí proti kašľu a ďalším chorobám dýchacích ciest
  • posilňuje funkciu slizníc a znižuje ich sekréciu
  • pomáha pri rôznych tráviacich ťažkostiach
  • zlepšuje činnosť pečene i obličiek
  • znižuje krvný tlak
  • čistí krv aj močové cesty
  • pri liečení hemeroidov
  • listy majú silný protibakteriálny účinok, čím pomáhajú pri hojení rán, hnisavých vredoch, popáleninách, očných zápaloch i pri uštipnutí hmyzom
  • má močopudné účinky
  • odvodňuje, prečisťuje a detoxikuje telo

Skorocel nemá žiadne nepriaznivé účinky, nehrozí predávkovanie, je vhodný na dlhodobé používanie. Môžu ho deti, tehotné aj dojčiace ženy. Využiť sa môže vo forme čaju, masti, sirupu, likéru, šťavy. A narozdiel od ostatných bylín sa zbierať môže aj v nepriaznivom počasí.

Sirup proti kašľu pre dospelých

Čerstvé, nadrobno posekané listy skorocelu dáme asi do 1/3 vhodnej fľaše, doplníme 30 % alkoholom a necháme, za občasného pretrepania, macerovať 3-4 týždne. Precedíme, na slabom plameni pridávame cukor a med dovtedy, kým sa nevytvorí sirupová konzistencia. Užívame po lyžičke niekoľkokrát denne.

Pozn. Skorocelový sirup nesplesnivie, pretože obsahuje látky podobné antibiotikám.

Sirup proti kašľu pre deti

S týmto receptom bez alkoholu, vhodným pre deti, sa s nami podelila mamička Ajka:

Skoro na jar sa zozbierajú skorocelové listy ešte pred kvitnutím. Listy umyjeme, naložíme do 4-litrového pohára, prípadne menšieho podľa množstva listov a prekladáme štýlom listy-cukor-listy-cukor. Vrstvy starostlivo utláčame, po chvíli začnú listy púšťať šťavu. Cukor sa môže použiť hnedý i biely, avšak nie náhrady cukru, pretože pôsobí ako konzervačná látka. Pohár zavrieme, obalíme fóliou alebo vložíme do tašky a na dva mesiace zakopeme do zeme. Vyberáme miesto v tieni, pretože na priamom slnku by mohol začať aj pod zemou kvasiť. Ak nemáte možnosť fľašu zakopať, zmes vložíme na dva mesiace do chladničky.

Po dvoch mesiacoch sirup vyberieme a dôkladne scedíme a poriadne vyžmýkame. Nepoužívajte kovové nádoby ani nástroje, bylinky nemajú kov radi a ich účinky sa strácajú. Pri manipulácii s ktoroukoľvek liečivou rastlinou použiť plast, silikón, keramiku alebo drevo.

Sklenenú fľašku je potrebné uchovávať v chladničke, sterilizácia nie je potrebná. Šťava má nechutnú hnedo-zelenú farbu a horkastú chuť, avšak je neskutočným pomocníkom pri detskom kašli, hlienikoch, pri zápale pľúc, priedušiek, nádche, ale aj preventívne na jeseň a v zime.

Naša rada: Pre vylepšenie sirupu môžete do zmesi pridať aj iné liečivé bylinky, ako je tymián, oregano, materina dúška a podobne.  

Tak čo, presvedčili sme vás o zázračných účinkoch skorocelu? Ak ste si tohto roku nestihli spraviť dostatočné zásoby skorocelu, nevadí, na druhý rok túto chybu určite neurobíte.

Zdroj: badatel.net, Kniha – Naše najlepšie bylinky | Zdroj foto: Pixabay.com, z archívu autorky