Aj napriek tomu, že sa mnohí rodičia zhodnú na tom, že ich ratolesti toho veľa naučili a život s nimi ich zmenil k lepšiemu, sú aj momenty, kedy to takto nevidíme. Vyslovene nepríjemný a skutočne otravný je zlozvyk, ktorý by sme mohli nazvať mrnčanie či fňukanie, naši susedia Česi ho poznajú ako „kňourání.“ Máva takéto prejavy aj vaša ratolesť a neviete, ako ju to odnaučiť?

V tom prípade pozorne čítajte, tieto tri kroky by vám mohli dopomôcť k tomu, aby ste raz a navždy svojho potomka zbavili tohto nepríjemného zlozvyku.

3 kroky ako dieťa odnaučiť od mrnčania:

Dieťaťu pri mrnčaní povedzte: „Prosím ťa, hovor normálne, takto ti nerozumiem!“ Nemôžete čakať, že dieťa zareaguje hneď, pretože to bude ešte na vás skúšať, či to myslíte naozaj vážne. Popri tom zostaňte pokojná, nerozčuľujte sa a hovorte jasne a pevne.

Ak dieťa nie a nie skončiť a jeho mrnčanie vám už naozaj trhá uši, opäť mu v pokoji  a bez emócii pripomeňte, aby hovorilo normálne. Môžete sa aj ospravedlniť, že mu možno na niektoré veci neodpoviete, pretože nerozumiete a na mrnčanie nebudete reagovať. Ak aj napriek tomu pokračuje naďalej, nevenujte tomu pozornosť.

Ak vaše dieťa mrnčí neustále, možno zabudlo ako má rozprávať normálne a prirodzene. V tomto prípade ho to musíte opäť naučiť a pomôcť mu nájsť prirodzený tón hlasu. Zo začiatku ho nezabudnite za každé jeho normálne rozprávanie pochváliť: „Teraz rozprávaš pekne, teraz ti veľmi dobre rozumiem.“

Zdroj: maminka.cz | Foto: pexels.com