„Takto sa so svojim dieťaťom NIKDY rozprávať nebudem!“ prísaha, ktorá sa ľahko vyslovuje, keď ste mladá, skúsenosťami nezlomená, plná ideálov a hlavne bezdetná. Ale v okamihu, keď sa sama stanete matkou…no povedzme, že mnohé veci prehodnotíte. Niekedy zistíte, že predsavzatia sa plnia ťažko, keď ste sama vyčerpaná, nevyspatá a nervózna. A niekedy vás ani nenapadne, ako môžu niektoré slová vášmu dieťaťu uškodiť…
Pripravili sme pre vás 6 pomerne častých rodičovských fráz, ktorými vášmu dieťaťu UBLIŽUJETE. Schválne, koľko z nich ste doteraz používali?
1. „Poslúchaj dospelých“
Neznámi dospelí ľudia predstavujú pre malé dieťa jedno z najväčších nebezpečenstiev. Takže vštepovať im, že ak je človek dospelý, má vo všetkom automaticky pravdu, je veľmi, veľmi zlý nápad. Okrem toho tým otvárate priestor, aby sa tretia strana (príbuzný, učiteľ, tréner…) začal miešať do vašej výchovy. Takže správna fráza znie: „Poslúchaj svojich rodičov“
2. „Okamžite prestaň plakať!“
Ako by to bolo také jednoduché! Žiadate od neho niečo, čo je ťažké aj pre dospelého. Ale hlavne: touto vetou mu vlastne hovoríte, že je neprípustné prejavovať svoje city…a dokonca aj pred vami!! Ak je dieťa príliš rozrušené, nechajte ho vyplakať. Ak cítite, že dokáže s vami komunikovať, spýtajte sa ho, čo ho konkrétne trápi. Dusiť v sebe žiaľ alebo hnev nie je zdravé pre nikoho.
3. „Nebuď lakomý! Ihneď daj hračku tomu chlapčekovi!“
Isteže nechcete z dieťaťa vychovať chamtivého egoistu, ktorého budú ostatné deti neznášať. Ale ak mu vytrhnete z ruky jeho obľúbenú hračku, lebo na ňu ukázalo iné dieťa, vlastne mu tým hovoríte: Nič nie je tvoje, na nič nemáš právo. To sa môže časom rozvinúť do submisívneho a nepriebojného správania. Ak má dieťa požičať svoju hračku, zdôraznite, že je to len na chvíľku, prípadne, že si zato môže tiež požičať hračku. A nechajte mu aspoň teoretickú možnosť svoje veci nepožičať.
4. „Pozri aké je toto dievčatko krásne a dobré! Prečo len ty musíš takto neposlúchať!!“
Tieto slová môže dieťa pochopiť ako: Nech urobím čokoľvek, som horší ako ostatné deti! Neverili by ste, ako rýchlo si dieťa zvykne na to, že je zlé, nepodarené a neposlušné a ako rýchlo sa prestane snažiť. Porovnávanie s ostatnými je jednoducho vždy recept na katastrofu. Dieťa musí citiť, že ho jednak milujete také aké je a jednak, že ak bude chcieť, môže byť rovnako dobré, alebo lepšie než ktokoľvek.
5. „To ti vysvetlím až vyrastieš! Teraz by si to nepochopil.“
Dieťa to berie ako odpísanie a odpoveď bude hľadať inde…niekedy využije aj skutočne nevhodné zdroje. Ale hlavne – časom vám prestane otázky klásť a v jeho očiach stratíte autoritu. Snažte sa zodpovedať každú detskú otázku. Niekedy to nie je jednoduché, ale nehanbite sa vypýtať si čas a danú tému si riadne naštudujte. Nielenže tým stúpne vaša dôležitosť v očiach dieťaťa, ale aj sami sa niečo nové dozviete…
6. „Porozprávame sa o tom doma!“
Tak týmto ho zaručene vystrašíte. S hrôzou bude rozmýšľať o tom, čo ho čaká za zatvorenými dverami, domov sa stane pre neho miestom trestu. A navyše sa mu bude ťažko spomínať na to, čo vlastne zlé urobilo. Ak vás dieťa nahnevá, preberte to s ním hneď. Nevytvárajte zbytočne atmosféru strachu z očakávania trestu.
Zdroj: brightside.me |Foto: brightside.me; pixabay.com