Zdravé dieťa je najväčšia radosť v rodine. No nie vždy ide všetko podľa predstáv. Vedeli ste o tom, že každé 4. až 5. dieťa trpí kolikou? Čo je detská kolika? Je to veľmi silná bolesť bruška, ktoré sa objavuje hlavne u dojčiat v období 2. a 3. mesiaca. Samozrejme, že dieťa bolesť ťažko znáša a silno plače. Čo je veľmi nepríjemné pre neho samé a aj pre matku, ktorá mu nevie pomôcť. Ako odstrániť bolesti bruška a čo ich spôsobuje? Dôvodov môže byť viacero. Tu sú aspoň niektoré.

 

Príčiny detskej koliky

Určiť, čo konkrétne je príčinou detskej koliky, je pomerne náročné. No väčšinou to bývajú problémy so stravovaním. Nielen dieťaťa, ale aj samotnej matky, ktorá kojí. V takých prípadoch sa odporúča vynechať niektoré potraviny – káva, paprika, karfiol, brokolica, vajcia, sója či veľmi korenené a solené jedlá. Ďalším dôvodom môžu byť aj parazity. Okrem toho to môže byť napätie medzi matkou a dieťaťom. V takýchto prípadoch môžu pomôcť aj zvieratá ako priateľské psy, ktoré toto napätie dokážu zmierniť. Častou príčinou však býva aj intolerancia laktózy.

Nečakať a ísť za lekárom

Keď máte podozrenie na detskú koliku, netreba zbytočne čakať a navštívte detského lekára. Ten vaše dieťa podrobí dôkladnej prehliadke. A čo robiť v prípade, že dieťa má intoleranciu laktózy? Hlavným cukrom v mlieku je laktóza, a to aj v materskom, takže keď je dieťa intolerantné na laktózu, ide o pomerne vážny problém. Intolerancia je spôsobená chýbajúcim enzýmom laktáza, keď v tele chýba, treba ho nahradiť.

Ako nahradiť laktázu?

Enzým laktáza sa získava z huby Aspergillus oryzae, ktorá ho obsahuje vo veľkom množstve. Samozrejme, že nemusíte hľadať tieto huby po lese, s najväčšou pravdepodobnosťou by ste ich na Slovensku ani nenašli. No môžete nájsť výrobok ColiPrev®, ktorý výťažky z tejto huby obsahuje. Takže vaše dieťatko bude mať tenkom čreve dostatok laktázy a kolika pominie. Samozrejme, v prípade, že je spôsobená práve intoleranciou na laktózu. Už žiadne bolesti bruška, už žiadny plač, vďaka ColiPrev® bude vaše dieťa usmievavé.