dievčatko v kočíku

V lete si všetci užívame slnko a teplo plnými dúškami. Práve nás zasiahla vlna tropických horúcich dní. Ak máte doma pár týždňové alebo pár mesačné bábätko a máte dilemu, čo mu obliecť, vedzte, že známe pravidlo, že dieťatko má mať o jednu vrstvu viac ako dospelý, v lete neplatí!

 

Čo teda obliekať bábätkám v týchto dňoch, keď sa z nás pot leje i keď len sedíme v tieni? Voľte vždy priedušný materiál aj strih, najlepšie je siahnuť po organickej alebo klasickej bavlne svetlých farieb, v žiadnom prípade deťom neobliekajte nič z umelých vláken, spotia sa v takom odeve a vzniknú im potničky. Existuje aj oblečenie so zabudovaným UV filtrom, ktoré chráni ako krém s faktorom 50+. Predávajú sa plavky, tričká a klobúčiky a sú vhodné k moru.

Dieťa má mať v lete na sebe len jednu vrstvu. Pre detičky, ktoré sú vonku väčšinou v kočíku, je veľmi dobrou voľbou overal (teda tričko a krátke nohavice, ale zošité spolu), tričko alebo body s krátkym rukávom a k tomu kraťasy, dievčatkám šatočky. Bábätko v kočíku nemusí mať ani čiapočku, ak je tam chránené pred slnkom a pred vetrom (väčšinou v hlbokom – vaničke). Ak je chladnejšie alebo pofukuje silnejší vietor, čiapku deťom dajte, bavlnenú s ochranou na uši. Na pláž sú zas vhodné klobúky a šiltovky, aby chránili pred slnkom. Nechodiace bábätká nepotrebujú topánočky.

Pre novorodencov platia trošku iné pravidlá. Tie najmenšie a najzraniteľnejšie bábätká by mali mať prvý mesiac svojho života tu na zemi oblečením pokryté celé telo. Takže body s dlhým rukávom a k tomu polodupačky alebo tenké tepláky a bavlnené tenké ponožky, či celé dupačky.

Nezabudnite si so sebou zobrať bavlnenú plienku alebo tenučkú deku na zakrytie či tenký svetrík, ak by sa náhodou pri búrke ochladilo.

Dajte pozor na prehriatie (už spomínané). Jeho príznaky sú červená a teplá pokožka, nepokoj, plač, problém uspať bábätko v kočíku, neskôr horúčka či zvracanie. Ak ich spozorujete, vyzlečte bábätku vrstvu oblečenia, doplňte tekutiny a schovajte sa do chládku.

Zdroj: youtube.com | Foto: flickr.com