tehotná a partner

V čase od 24. do 28. týždňa tehotenstva, by mala budúca mamička absolvovať tzv. záťažový glukózový test. V praxi to znamená, že tehuľka vypije 75 mg glukózy rozpustenej v približne dvoch decilitroch vody a na základe neskorších vysledkov krvi sa zistí, ako si jej telo podarilo so zvýšeným množstvom glukózy. O svoje skúsenosti z tohto, nie príliš obľúbeného testu, sa s nami podelila naša čitateľka.

Mamička Patrícia momentálne čaká tretie dieťatko a počas prvých dvoch tehotenstiev jej bola zistená tehotenská cukrovka, tzv. gestačný diabetes. Priebeh takéhoto testovania je jej preto už dokonale známy. Keďže pre prvorodičky je to celé jedna veľká neznáma, rozhodla sa, že všetkým budúcim mamičkám priblíži svoje skúsenosti.

Prvé testovanie bolo u gynekológa

„Na začiatok som prvé testovanie absolvovala u svojho gynekológa v 25. týždni tehotenstva. Po príchode do ambulancie som nalačno vypila glukózový roztok a dve hodiny som čakala v čakárni na meranie. Keďže mi vyšiel pozitívny výsledok, dostala som od doktora žiadanku do nemocnice na ďalšie testovanie, ktoré už bolo o niečo zložitejšie a zisťovalo sa viac hodnôt,“ vysvetľuje Patrícia.

Druhýkrát test prebehol v nemocnici

Na odbery v nemocnici si musela privstať, keďže v meste jej bydliska začínali už o siedmej ráno. „Nejedla som asi dvanásť hodín. Posledné moje jedlo, bola večera deň predtým o šiestej. Ráno som už preto bola poriadne hladná, ale nedalo sa nič robiť, musela som ísť opäť nalačno,“ pokračuje a ďalej opisuje priebeh záťažového testu: „Po príchode som odovzdala ranný moč a z prsta mi odobrali malú vzorku krvi. Potom prišiel na rad už tradičný sladký nápoj.“

Nie je to najpríjemnejšie, ale dá sa to zvládnuť

Mnohé budúce mamičky sa obávajú nielen výsledku testu, ale aj samotného pitia glukózovej vody. Ako prezradila Paťa, nie je to práve najpríjemnejšie, ale dá sa to zvládnuť. Po hodine od vypitia rozpustenej glukózy jej krv odobrali opäť. O ďalšiu hodinu znovu a k tomu ešte bolo potrebné odovzdať opäť aj moč.

Pozitívny výsledok znamená návštevu diabetológie

„Výsledky ešte neviem, pretože ich pošlú rovno k môjmu doktorovi a dozviem sa ich až na poradni. Ak budú namerané hodnoty vysoké, ďalšia moja cesta bude viesť k diabetologičke, ako pri ďalších tehotenstvách. Napriek predošlým skúsenostiam verím, že tentoraz to už dopadne lepšie,“ uzavrela svoje rozprávanie budúca trojnásobná mamička.

 

Na výsledky si počkáme spolu s ňou a budeme jej držať palce. Rovnako aj vám ostatným tehuľkám, ktoré test ešte len čaká. 🙂

foto: pixabay.com