Vo vašich predstavách toto obdobie prebiehalo celkom inak. Vysnívali ste si, že si budete vzájomne radiť na nákupoch, skúšať rovnaké tričká a smiať sa na rovnakých vtipoch. Že budete tancovať pri varení večere a potom si budete šepkať tajnosti, o ktorých nepoviete ani ocinovi, ani babke, robiť si plány na prázdniny a vymýšľať smiešne mená pre ľudí na ulici.

Namiesto toho sa dozvedáte, že sa obliekate ako stará žena a vaša sukňa bola moderná ešte za Márie Terézie, že vaše vtipy jednoducho nie sú vtipné, že varenie je trápne, lebo pizza je aj tak chutnejšia a o vaše tajnosti tu nikto nemá záujem. Voľné večery a víkendy rozhodne nie sú určené vám, ale Lukášovi alebo Lucii alebo Tereze alebo nekonečnému hľadeniu do zrkadla alebo aspoň do prázdna, rozhodne hocičomu alebo hocikomu, kto nie je rodičom. Nezúfajte, aj keď sa to v tomto momente bude zdať akokoľvek nepravdepodobné, naozaj to prejde. Mladá dáma sa formuje, vyvíja, tvorí si názory, učí sa samostatne myslieť, rozhodovať sa a následne konať.

Ale veď práve toto sa od nej očakáva. Každá vaša konfrontácia, každá vyhratá alebo prehratá vojna, vedená či už doma alebo inde, ju tvaruje a je len na vás, aby ste jej pomáhali posúvať sa vpred. Vpred nie za vašimi, ale za jej vlastnými snami.

Nakoniec zistíte, že do toho nákupného centra s vami predsa len pôjde, aj keď tvrdí, že len preto, že tie nové plavky naozaj potrebuje. Pritom ale občas prejaví pozitívnu emóciu tým, že na vás spraví duck-face v smiešnych okuliaroch alebo v bláznivom klobúku. A ak ste ochotná vyskúšať si ich aj vy, možno u nej zabodujete a pôjde s vami aj nabudúce. (Pozor len, aby ste s crazy doplnkami nezačali skôr než ona, ak to nesprávne načasujete, môže sa cítiť trápne a dobrý pocit bude fuč.) A možno sa vám podarí nájsť kabelku, náušnice alebo aspoň ponožky, ktoré by sa vám obidvom mohli páčiť. A možno ju raz strhne vaša dobrá nálada, keď budete tancovať po kuchyni pri Like a prayer od Madonny s mladším synom na rukách a spontánne sa pridá. Alebo sa s vami (alebo na vás) aspoň úprimne zasmeje a zatúži vám pustiť H16, aby s vami zdieľala moderný svet hudby. Ani ona predsa nechce, aby si mama myslela, že posledný veľký hit bol od Elánu.

Keď sa na ňu teraz zadívate, s prekvapením zistíte, že to už nie je malá víla s ružovými krídlami a korunkou, čo tak rada nosila, že je z nej dospievajúca mladá dáma s vlastnými názormi, predstavou o svete a o budúcnosti, ktorá sa líši od tej vašej a možno je oveľa reálnejšia. A jej túžby sú väčšie a jej ambície sú vyššie a patrí jej celý svet!

Foto: pixabay.com