Narodilo sa vám bábätko? Blahoželáme. Možno už od chvíle, keď vám tehotenstvo oznámili sa cítite byť rodičom. A možno ešte teraz si neviete na túto novú rolu zvyknúť. Každopádne nie je na svete nič, čo by ste svojmu dieťatku nedopriali. A úplne najviac na svete si želáte byť dobrou a milujúcou matkou. Ale dokážete to?

Samozrejme, že to dokážete. Ale prvé mesiace materstva sú tak vyčerpávajúce, že nejeden raz o tom vážne zapochybujete. V tomto článku vám prezradíme niekoľko zásad, ktoré vám pomôžu toto náročné obdobie lepšie zvládnuť.

Návody nefungujú

Aj keď je istá miera informovanosti na mieste, presne nalinkované názory vám v praxi môžu narobiť problémy. Žiadna univerzálne dobrá starostlivosť jednoducho neexistuje! Na každý názor, ktorý vyslovíte, nájdete minimálne tri, ktoré mu priamo odporujú a ďalších desať, ktoré ho aspoň sčasti spochybňujú. Ani odborníci sa nevedia v mnohých zásadných otázkach zhodnúť, o internetových blogeroch ani nehovoriac. Ak sa teda tvrdohlavo upnete na jednu „overenú metódu“, môže sa vám stať, že budete ignorovať skutočné potreby svojho bábätka. Dobrú – resp. pre VÁS užitočnú – radu totiž spoznáte podľa toho, či vaše dieťatko prosperuje a je šťastné, nie podľa odškrtaných položiek na zozname.

Viete, čo je pre vaše dieťa najlepšie

Na začiatku pochybujete sama o sebe, o svojich názoroch. Hlavne ak ste hneď nezískala tie „nadprirodzené“ schopnosti, o ktorých ste čítala. Nespoznáte prečo vaše bábätko plače, nestrhnete sa, ak sa v druhej izbe prebudí… . Vlastne prvých pár mesiacov ste hlavne vystrašená a zmätená. Ale aj keď sa vám to nezdá, svoje dieťa poznáte najlepšie – viete veci, ktoré si ani vy sama neuvedomujete, ani neviete pomenovať. Vaša svokra možno vychovala tri zdravé deti (pred 30-timi rokmi), ale to z nej nerobí odborníčku na vaše dieťa. Nehovoríme, že všetky rady zaslúžilých matiek treba ignorovať. Ale ste to vy, kto určí či je daná rada vhodná aj pre vás.

Niektoré veci nezmeníte

Vašej kamarátke už bábätko prespí celú noc a tvrdí vám, že si ho tak naučila? A vy keby ste bola dostatočne silná, zásadová, nebehala za ním hneď ako zamrnčí, určite by „nebuntošilo“ do druhej v noci. Je úplne prirodzené, že za tie dobré veci v našom živote si chceme privlastniť zásluhy a tie zlé chceme mať možnosť zmeniť. Ale takto to proste nefunguje. Samozrejme, niekedy môže pomôcť pravidelný režim, pevný rituál, tma a ticho v miestnosti. Ale ak raz máte nepokojné bábätko, musíte sa pripraviť na prebdené noci. To isté platí o všetkých ďalších nepríjemnostiach, ktoré vás budú trápiť. Niečo môžete sčasti ovplyvniť a niečo jednoducho musíte ustáť. A čím skôr to prijmete, tým lepšie pre vás.

Snaha o dokonalosť zabíja

Na úlohu matky ste sa pripravovala a nikto nebude hovoriť, naznačovať, alebo si dokonca myslieť, že to nezvládate! Ak cumlík spôsobuje krivé zuby, vaše dieťa ho nebude nosiť – aj keď to znamená, že celé týždne sa pri plačúcom bábätku nevyspíte. Ak je len mizivá šanca, že lieky ovplyvnia kvalitu materského mlieka, nebudete ich brať – radšej si dáte rúšku a budete aj mesiac smrkať a kýchať. Ak je váš manžel zvyknutý na poriadok v byte – bude ho mať – aj keď budete drhnúť po nociach, alebo s dieťaťom v náručí… . A samozrejme zvládnete to sama, nepotrebujete žiadnu pomoc… . Presne takýto prístup vás skôr, či neskôr dovedie do šialenstva, alebo k nervovému zrúteniu. Vaša rodina určite potrebuje mnoho vecí, ale hlavne vás – ako odpočinutú a psychicky vyrovnanú, hoci nie stopercentne výkonnú. Vaša duševná pohoda sa netýka len vás – ovplyvňuje aj vývoj a prežívanie vášho bábätka.

Máte právo na únavu

Na materskej dovolenke robíte tisíce činností, ktoré sú síce fyzicky aj psychicky náročné, ale aj tak nezostáva po vás žiadny viditeľný výsledok. Preto nielen vaše okolie, partner, ale dokonca aj vy sama môžete nadobudnúť dojem, že ste vlastne za celý deň nič neurobila, teda nemáte byť z čoho unavená. Ale nedajte si nič nahovoriť – je to ťažké. Možno vaša matka musela hodiny vyvárať plienky. Možno vaša suseda popri materskej ešte zvládala štúdium. Možno vaša babička musela opatrovať rovno 5 detí v rozpadnutej chalupe bez vody. Ale to predsa neznamená, že po prebdenej noci budete plná života. To neznamená, že po niekoľkohodinovom uspávaní nebude vyčerpaná. Vyhraďte si právo na to, pociťovať únavu, frustráciu a vyčerpanosť. Nie je to dôkaz zlyhania. Je to dôkaz fungovania fyzikálnych zákonov.

Život na materskej je plný šialeností. Je to najhoršie a zároveň najkrajšie obdobie vášho života. Takže, ak vám budú dochádzať sily, pozrite sa do očí vášmu nádhernému bábätku a v okamihu sa budete cítiť šťastná.

Foto: everystockphoto.com