Zuby! Veľmi dôležitý orgán nášho tela. Od malička mu treba venovať veľmi veľa pozornosti. Sprevádzajú nás predsa celým našim životom. Pravdaže, iba ak sa o ne správne staráme. Pomáhajú nám pri požívaní potravy a krásny, zdravý úsmev je na nezaplatenie. 

 

Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, ako sa v jednotlivých vývojových etapách dieťaťa o zúbky treba starať. Na konci je video, ktorým ho môžete motivovať.

Keď sa zúbky derú von!

Obdobie, keď sa zúbky prerezávajú von môže byť pre niektoré deti veľmi nepríjemné. Iné to zvládajú na jednotku. Pri prerezávaní zúbkov v období 0-6 mesiacov, kedy približne vychádza prvý zúbok (u niektorých deti až okolo roka) pomáhajú chladiace gély na ďasná. Skúste ich naniesť na náprstník so štetinkami, ktorý zakúpite v lekárni. Masírujte ďasná dieťaťa niekoľkokrát do dňa. Gél ukľudní ďasienka a vaše dieťa bude spokojnejšie.

Keď už má dieťa prvé mliečne zúbky!

Aj o tie sa treba pravidelne starať. Zakúpte si maličkú kefku a špeciálnu pastu bez flóru, určenú pre tak malé detičky. Učte už od ranného veku dieťaťa, že zuby treba čistiť. Každý deň mu ich prebehnite. Približne od jedného do troch rokov.

Keď je už dieťa samo schopné čistiť si zúbky!

Vo veku približne 3 rokov nechajte dieťa vyčistiť si zúbky samé. Možno miniete väčšie množstvo pasty i kefiek, ale vytvoríte u neho návyk. Po každom vyčistení mu ale nezabudnite zuby dočistiť aj vy! Toto platí až do 12-teho roku života dieťaťa.

Uvidíte zvyk bude taký silný, že večer i ráno si samo bude pýtať kefku do ruky a vy nato už nebudete musieť myslieť.

A čo návšteva zubného lekára?

Po prerezaní všetkých mliečnych zubov, ak by to bolo už aj v prvom roku dieťaťa, treba zabezpečiť zubného lekára, ktorý sa bude o zúbky strať. Predídete tak prípadným kazom a tým, že dieťa bude prostredie poznať od malička, prípadným strachom.

Prajeme vám dobrého zubára a zdravé zuby!

Zdroj: YouTube.com | Foto: pixabay.com