INZERCIA | Varenie je aktivitou, ktorú veľa ľudí neobľubuje, no každý z nás musí jesť. Pripravili sme si článok, v ktorom vám predstavíme niekoľko tipov, prečo je domáce varenie výhodné. Ručíme vám, že aj s obmedzeným množstvom surovín môžete doma pripraviť chutné pokrmy nielen pre vás, ale aj pre vašu rodinu.

V dôsledku pandémie koronavírusu sa zmenil bežný chod našich domácností a my sme sa zrazu ocitli doma v izolácii. Ľudia prestali chodiť do reštaurácií a varia si doma. Nie každý však vareniu prichádza na chuť a varí, lebo musí. Pripraviť si chutné jedlo je však možné aj v prípade obmedzeného prístupu k surovinám. Stačí mať doma vhodný kombinovaný sporák a trošku fantázie. Zo zásob vo vašej špajze či chladničke určite uvaríte jedlo, ktoré bude chutné a výživné. Vedeli ste, že ľahké recepty sú podľa všetkého výraznými prínosmi pre duševné zdravie? Je to kvôli tomu, že tento proces nevytvára úzkosť, ale povzbudzuje sústredenie a tiež zvyšuje kreativitu a šťastie. Varenie doma prináša viacero výhod. 

Jedlo pripravené doma je výživnejšie
Niektoré jedlá v reštauráciách majú vysoký obsah kalórií, cukrov, tukov, sodíka a uhľohydrátov a je pravdepodobné, že môžu obsahovať nízky výživový obsah. Dokonca aj zdravšie alternatívy môžu obsahovať veľmi vysokú hladinu cukrov a tukov. Na druhej strane jesť doma vám umožňuje vynechať to, čo vo vašej strave považujete za zbytočné. Máte kontrolu nad jedlom, ktoré varíte a jedlom, ktoré konzumujete.

Viac sa o jedle naučíte
Jedlo je oveľa viac ako len niečo, čo chutí dobre a zapĺňa váš žalúdok. To, čo jete, môže liečiť, môže spôsobiť bolesť alebo dokonca spôsobiť nejaké ochorenie. Varenie vlastného jedla vás naučí, aké potraviny majú vysoký alebo nízky obsah niektorých vitamínov, minerálov a iných živín. Dokonca to podporí vašu kreativitu, keď sa naučíte kombinovať rôzne suroviny a pripravovať tak chutné pokrmy.

Vytvárate si zdravé návyky
Varenie doma môže dopomôcť k zdravšiemu životnému štýlu. Objavením zdravých receptov, učením sa o jedle, tvorbou a držaním sa stravovacieho plánu môžete byť vy a vaša rodina inšpirovaní k zdravému životu.

Jedlo podporuje spájanie rodín
Dynamika rodiny sa môže výrazne zlepšiť spoločným stravovaním. Deti majú veľký zážitok z rituálu spoločnej prípravy jedál a následného stravovania v kruhu rodiny. Je to tiež vynikajúci nástroj pre rodičov, aby svojim deťom vniesli do ich životov zdravé stravovacie návyky.

Ušetríte peniaze
Varenie doma má tendenciu šetriť peniaze, čo môže mať pozitívny vplyv na celkovú finančnú situáciu v domácnosti. Vedeli ste, že peniaze môžu zhoršiť stav duševného zdravia a tlak na intímne vzťahy? Argumenty o peniazoch bývajú totiž jedným z najbežnejších konfliktov v nejednej domácnosti.

Varenie s obmedzeným prístupom k surovinám môže byť pre viacero ľudí veľkou výzvou. Netreba však zúfať, určite je možné aj z menšieho množstva surovín pripraviť jedlo, ktoré bude každému chutiť. Na internete dnes nájdete rôzne stránky s receptami, ktorých súčasťou je menej ingrediencií, stačí si vybrať a začať variť. Želáme vám dobrú chuť!

Foto: pexels.com