hračky

Váš drobec sa ešte sám neposadí, nepostaví, o chodení dosiaľ nechyrovať, a všetky pokusy o plazenie zatiaľ skončili nosíkom zarytým do podložky. A pritom by vaše slniečko tak veľmi chcelo poskakovať, pobehovať, narážať do vecí a robiť všetko to, čo ho na veľkom svete láka. Nevysvetlíte mu, že musí počkať, kým zosilnie. Poležiačky, či na brušku, sa dožaduje pozornosti a zábavy a každá hračka sa mu rýchlo omrzí. V talóne však stále ostáva tá najväčšia hračka. Vy!

Prečítajte si pár tipov, ako zabaviť bábätko bez použitia hračiek. Popritom nezabúdajte, že každé bábätko je individualita. Čo baví jedno, druhé môže vyslovene nudiť.

Špión

Všetci poznáme to obligátne „Kde je mama? Kde je tata? Kde je bábo?“ A ono to naozaj funguje. Detičky baví hľadať mamu či tatu tak dlho, až to dospelého zaráža.
A nemusíte sa ukrývať len za spojené dlane, ako to často vídame vo filmoch. Môžete vyskočiť (nie veľmi zhurta!) spoza rámu postele, schovať si tvár za dečku alebo za knižku. Možností, kam sa ukryť a odkiaľ sa po chvíľke „hľadania“ vynoriť, je mnoho.

Superstar

Nebojte sa, vaše bábätko vôbec nerieši, že nespievate ako Adele, ani že vaše tanečné kreácie pripomínajú skôr pohyby morskej uhorky, než oku lahodiace pohyby profesionálnych tanečníkov. Zapnite svoju obľúbenú hudbu a spravte dieťatku malé predstavenie. Môžete ho aj zapojiť. Zoberte ho do náručia a roztočte to spolu. Pozor však na krútenie hlavy!

Trubadúr

Stredovekí trubadúri rozdávali ľuďom radosť rozprávaním príbehov. Veselých i dojemných. Zahrajte sa na takéhoto rozprávača aj vy. Neriešte, že bábo významu ešte nerozumie. Rozpovedzte bábätku príbeh, ktorý máte radi. Alebo vymyslite nejaký úplne nový. Ako inšpirácia poslúži to, čo vaše dieťatko práve robí. Kope nôžkami, žmurká, kýcha, vydáva rozličné, niekedy priam desivé zvuky. Rozprávka o princeznej, ktorá tak kričala, až sa jej vlastný hlas zľakol a potom ho musela ísť hľadať do čierneho lesa sa píše sama. Neriešte, že bábo významu ešte nerozumie. Zabavíte ho zmenami farby a výšky hlasu a prehnanou mimikou a gestikuláciou.

Papagáj

Detské džavotanie je rozkošné. Roztomilé skoro-slovíčka sú hudbou pre uši rodičov. Ale dieťatko vydáva celú plejádu zvukov. Využite to a zahrajte sa na tzv. opakovacieho papagája. Počkajte, kým bábätko vydá nejaký zvuk a pokúste sa ho čo najvernejšie napodobniť. Bude to ťažšie než si myslíte. A nehanbite sa ani prírodných zvukov. Koniec koncov ide len o zábavu a tej sa medze nekladú. Okrem jednej. Neodporúčame napodobňovať dieťaťu jeho plač. To je už predsa len trochu surová sranda.

Moderátor(ka) show o varení

Poznáte to z televíznych obrazoviek. Chlapík, či dáma v zástere krok za krokom opisujú postup svojho receptu. Od ingrediencií po konečný výsledok.
Zahrajte sa na svojho obľúbeného šéfkuchára a opisujte prítomnému bábätku svoju aktuálnu činnosť. Krok za krokom. A nemusí to byť iba varenie. Popisujte čo robíte, ako a prečo to robíte, ako sa pritom cítite a meňte popritom hlas. Dieťa na čas zabavíte a ešte mu dáte aj skvelé základy pre rozvoj slovnej zásoby.

foto: pexels.com