Všetci milujeme leto, vysoké teploty už ale nie. Najhoršie ich však znášajú starí ľudia a malé bábätká. Tento rok počasie akosi pozabudlo na jar a hneď naskočili horúčavy. Ako ich teda s malým bábätkom zvládnuť?

 

Vysoké teploty znášajú bábätká omnoho horšie ako dospelí, preto je treba dávať na tieto základné veci pozor.

Slnko

Ako prvé by ste mali vedieť, že dieťa do šiestich mesiacov netreba vystavovať priamemu slnku. Také malé telíčko sa prehreje oveľa rýchlejšie, ako telo dospelého človeka. Jedným z prvých príznakov, že je vaše bábätko prehriatie, je nespavosť. Dieťa nemôže zaspať, alebo sa počas spánku často budí.

Oblečenie

Oblečenie v horúčavách treba tiež prispôsobiť. Menej je viac. Vo vysokých horúčavách stačí len tenké tričko či body a látková plienka. Jednorazovým plienkam, ak sa dá, sa vyhýbajte, aby nedošlo zbytočne k zapareninám na zadočku. Keď idete na prechádzku, kočík v žiadnom prípade plienkou nezakrývajte. Teplota v ňom po zakrytí výrazne stúpa a môže vášmu drobčekovi veľmi uškodiť.

Prievan

Dôležité je vetranie. Áno, aj vo vysokých horúčavách. Časté vetranie a jemný prievan, aby sa vymenil vzduch v izbách, vášmu dieťatku veľmi pomôže a bude sa mu lepšie dýchať. Pozor však na prudký prievan!

Voda

Rýchly a osviežujúci kúpeľ v teplej vode (nie horúcej) pred spaním jemne ochladí a tak sa bábätko upokojí. Kúpeľ má byť rýchly, aby sa dieťatko neschladilo až moc. Následne zvoľte ľahké, najlepšie bavlnené či ľanové oblečenie.

Ľad

Ak by sa izba opäť rýchlo prehriala, vyskúšajte dať na noc do izby vysokú nádobu s ľadom, najlepšie rovno dve. Ľad sa v noci topí pomalšie a tak ostane izba príjemne chladná aj počas noci. Keď je vaše bábätko zvyknuté spávať v spacom vaku, zvoľte počas horúčav ten najtenší.

Veríme, že sme vám pomohli a celé letné horúčavy zvládnete spolu s vašimi maličkým bez problémov a ťažkostí.

Zdroj: mackoviahracky.sk | Foto: pixabay.com