Spomínate si ešte na cesty autom, keď ste vy boli dieťa? Pravdepodobne je to pre vás trochu nostalgické. Rovnaké oddychové miesta, kaviarne popri ceste či hudba – to nikdy nezostarne. Pre niektoré rodiny je cestovanie stresujúce, ostatné to berú ako studňu zážitkov a zábavy. Mnohí po ceste hrajú rôzne hry.

 

A tie dokážu viac ako len rozptýliť deti – dokážu ich toho veľa naučiť. Ak chcete svoju cestu maximálne využiť – skúste niektorú z týchto hier.

Hry na pamäť

Ak vaše deti majú rady hry na zapamätanie či obľubujú recitovanie, táto hra je pre nich ako stvorená. Môžu sa vopred naučiť pár faktov o vašom cieli či kľúčových miestach po ceste a vždy, keď sa ku nim dostanete, poproste ich, aby vám o danom mieste niečo prezradili. Ak si vopred nič nepripravia alebo je výlet spontánny, povedzte im napríklad mená všetkých doterajších prezidentov a nech sa snažia spomenúť si na čo najviac mien. Alebo ich skúste naučiť nejakú báseň, ktorú si pamätáte ešte zo školy. Niektoré poznatky sa im určite zídu aj v budúcnosti.

Geografické hry

Vytlačte si mapu krajiny, do ktorej cestujete alebo ktorou prechádzate – je to len na vás. Označte na nej miesta, okolo ktorých budete prechádzať. Deťom to pomôže zapamätať si názvy pohorí či jazier a aj ich polohy, čo sa im určite zíde na zemepise. Ak sú vaše deti dosť ambiciózne, môžete ku každému pohoriu či jazeru pridať nejaký zaujímavý fakt a neskôr ich preskúšať.

Finančné hry

Skvelý spôsob ako urobiť cestovanie vzdelávacím, je poskytnúť deťom peniaze, aby si urobili rozpočet na celú dovolenku. Dajte im určitú sumu a nech ju minú ako chcú. Deťom to pomôže naučiť sa hodnote peňazí a rýchlemu počítaniu a prepočítavaniu meny, čo sa im v budúcnosti zíde. Umožnite im robiť vlastné finančné rozhodnutia, ktoré pomôžu ich nezávislosti, keď pôjdu do školy.

Zdroj: parenting.com | Foto: pixabay.com