alergicka zena

Alergie mnohým ľuďom znepríjemňujú život, pričom počet nových alergikov narastá každým dňom. Predstavte si ale, že by ste trpeli alergiou na všetko, vrátane vašich najbližších. Hrozné čo i len pomyslieť, však? Pre jednu mladú ženu z amerického Minneapolisu, je taká predstava krutou realitou. Johanna Watkins (30) je živým príkladom toho, ako sa ľudské telo dokáže zblázniť. 

Žene bol diagnostikovaný tzv. syndróm aktivácie mastocytov, čo je vzácne ochorenie progresívneho typu, ktoré Johannu prinútilo k životu v takmer úplnej izolácií. Jej imunitný systém si prakticky robí, čo sa mu chce.

lieky

Všetko spočiatku vyzeralo nevinne. Choroba sa prejavovala „len“ pozvoľne rastúcou citlivosťou na bežné alergény, ako lepok a mliečne výrobky. Po svadbe sa však Johannine alergie rapídne zhoršili. S novomanželom Scottom (29) navštívili množstvo odborníkov, ktorí sa nevedeli dopátrať príčiny ženiných ťažkostí. Až v januári 2014 sa pár dozvedel zdrvujúcu diagnózu. Johanna trpí syndrómom aktivácie mastocytov, kedy imunitný systém namiesto ochrannej funkcie, telu ubližuje. Kvôli tomu Johanna prakticky neustále zažíva anafylaktický šok. Keď „bežný“ alergik dostane anafylaktický šok, putuje hneď na pohotovosť, kde mu pomôžu. Mladá Američanka takú možnosť nemá, pretože jej hrdlo je takmer stále stiahnuté v predšokovom stave, popritom trpí bolesťami a bez pomoci ani nechodí. Za všetkým sa skrýva prehnaná reakcia buniek mastocytov, ktoré vyhodnocujú takmer všetko ako hrozbu.

nemocnica

Žena má zoznam s pätnástimi jedlami, ktoré ju neohrozia na živote a sú jej jedinou obživou. Alergicky reaguje aj na prítomnosť ľudí, i tých najbližších ako manžel a rodičia. Výnimkou sú iba súrodenci. S manželom sa naposledy pobozkali pred takmer dvoma rokmi, rozprávajú sa iba cez telefón, pozerajú spolu seriály, ale každý na vlastnom televízore. Scott svojej žene pomáha ako vie a ako sám hovorí, psychohygienou je pre nich hlavne viera. Liečba dosiaľ neexistuje, Johanne pomáha prežiť len nepretržitá kontrola a izolácia.

Poznámka: Mastocyty sú bunky, ktoré sa vyskytujú hlavne v našej koži a tráviacom trakte. Za istých okolností uvoľňujú heparín a histamín a práve ten má vplyv na vznik alergickej reakcie.

Zdroj: today.com | Foto: pexels.com, today.com