zaujímavosti o dojčení

Ak sa vám tento nadpis zdá veľmi nereálny, verte, že je to naozaj možné a muži môžu dojčiť tiež. Podľa výzoru nám je jasné, že majú prsia, podobné našim, len zväčša v menšom vydaní. Prečo nás teda nevedia zastúpiť v dojčení bábätka, keď my ženské polovičky z nejakého dôvodu nemôžeme?

Je vedecky dokázané, že muži majú mliečne kanáliky a hormóny, ktoré sú základom pre produkciu mlieka. Chýba im však jeden hlavný hormón, ktorý by naštartoval laktačný proces. Tým hormónom je prolaktin. Žene sa mliečko začína tvoriť už počas tehotenstva. Hladina prolaktinu sa po pôrode navýši až o 10-násobok. Tento hormón sa dá umelo dodávať aj mužom, aby sa spustila tvorba mlieka.

Je zdokumentované veľké množstvo mužov, u ktorých sa laktácia spustila samovoľne, napríklad po smrti svojej ženy. Jeden príklad je muž zo Srí Lanky, ktorému v roku 2002 pri pôrode zomrela žena. U tohto muža sa vo veľkej miere zvýšil hormón prolaktin, kedy sa mu spustila tvorba mlieka a mohol novorodenca sám kojiť.

muž v obleku

Aj u zvieracích druhov sa vyskytuje laktácia, napríklad u netopiera ovocného (Dyacopterus spadiceus), ktorý pomáha samičke s dojčením mláďat. Ak vás vždy zaujímalo, prečo majú muži prsia a či je vôbec reálne, že by sa im tvorilo mlieko, už vieme, že je to možné.

kojenie dojčenie

Zdroj: babycenter.com | Foto: Pixabay.com