osamelé dievča

Anorexia zatína svoje pazúry do duší čoraz mladších dievčat, a hoci sa o tom nehovorí tak často, aj do duší chlapcov. Prinášame vám päť varovných znakov, ktoré môžu signalizovať, že s vaším dieťaťom nie je všetko v poriadku.

Ak sa s nimi stretnete, mali by ste sa mať na pozore a nič nepodceniť. Správanie svojho dieťaťa si pozorne všímajte. Pomôžu vám k tomu aj nasledujúce riadky:

Odmietanie spoločného stolovania

Ak čoraz častejšie počujete vety typu: „Už som jedla u kamarátky. Nie som hladná. Som najedená od obeda, praskla by som, keby som si dala aj večeru,“ spozornite. Áno, každý z nás bol niekedy prejedený a niekedy vynechal zopár jedál. Dbajte však, aby sa to u vás nestalo pravidelnosťou a každodennou realitou. Varovným znakom môže byť aj odmietanie spoločného jedenia s tým, že: „Veď ja to zjem v izbe potom. Mám ešte robotu.“ Všímajte si svoje dieťa a nemávnite nad takýmto správaním bezstarostne rukou, že ide len o „takú fázu“. Anorexia je v začiatkoch nenápadná, ale rýchlo graduje.

Rozhodnutie zdravšie žiť

Áno, aj niečo také nevinné, ba priam prospešné, môže byť znamením rozvíjajúceho sa problému. Od prvotného odmietania rezňov po rozhodnutie stať sa prísnym vegánom, je často len krôčik k ešte striktnejšej kontrole jedálnička. A presne o to vo svete anorexie ide. O tú kontrolu a akúsi moc nad jedlom. Ak sa vaše dieťa rozhodne zdravo jesť, či stať sa vegetariánom, alebo vegánom, pohovorte si s ním. Zvážte jeho argumenty a zapojte do diskusie partnera a ostatných členov rodiny. Rozhodnutie zdravo sa stravovať, by malo byť rozhodnutím nás, dospelých.

Skľúčenosť a izolovanosť

Vaše slniečko je odrazu celkom iné, zamračené, bez nálady, ani ho nespoznávate. Akoby mu chýbala energia a radosť zo života. Stavy apatie, hraničiace s depresiami i odmietanie sociálnych kontaktov a preferovanie internetu, chodia často ruka v ruke s poruchou príjmu potravy. Mnohí anorektici nechodia von celé dni a dokážu svojmu novému osamelému svetu obetovať dlhoročné priateľstvá.

Hrubé svetre, voľné tričká

Hrubé a voľné oblečenie slúži ako maskovanie. Netvrdíme, že ak vaše dieťa preferuje takzvané „baggy“ handry, musí automaticky trpieť poruchou príjmu potravy. Často ide iba o nevinnú záležitosť módy. Avšak, pod hrubý pulóver, voľné tričká a nohavice, sa dajú ľahko ukryť nezdravo chudé telá. Takto nebijú príliš do očí. Okrem toho, anorektikom býva často zima kvôli nedostatku podkožného tuku a voľné a hrubé oblečenie neodložia ani v najteplejšom lete.

Priveľa cvičenia

Životy ľudí s poruchou príjmu potravy sú plné výčitiek. Akýsi neodbytný hlas im vyčíta každú zjedenú kalóriu a tú núti „odpracovať“. Áno, šport je zdravý. Zvyšuje v tele hladinu endorfínov, hormónov šťastia, a vďaka nemu si udržujeme silné telo a sviežeho ducha. Anorektici to však často preháňajú a takmer každú voľnú chvíľu trávia cvičením. Bežia, robia sklapovačky, drepy, skáču, behajú hore dolu po schodoch. Na prvý pohľad to vyzerá chvályhodne a aspoň nevysedávajú za počítačom, či na gauči so smartfónom v ruke. Ale takýto šport je skôr trestom, než radosťou.

Foto: pexels.com