lietadlo

Po prečítaní tohto príbehu si asi dva razy rozmyslíte, či budete ešte niekedy letieť s malým dieťaťom len tak v náručí. Tri bábätká utŕžili vážne zranenia chrbtice po tom, čo počas turbulencií na linke z Moskvy do Bangkoku vyleteli matkám z rúk. 

Tieto deti boli medzi dvomi desiatkami zranených, ktorých si vyžiadali pondelňajšie turbulencie na palube lietadla Aeroflot Boeing 777 . Vladimir Sosnov, vedúci konzulárneho oddelenia ruskej ambasády v Thajsku poznamenal, že väčšina zranených dospelých nemala zapnuté bezpečnostné pásy. Veru, počas pokojného letu je lákavé sa týchto otravných „pút“ zbaviť a trochu si pretiahnuť boľavú kostru, ale často sa zabúda na to, že aj kľudný let sa môže zo sekundy na sekundu zmeniť na bláznivý kolotoč, pri ktorom môže ísť aj o život. Odborníci preto radia nechať bezpečnostné pásy pre istotu zapnuté počas celej cesty, s výnimkou výletu na WC a späť. Inak sa váš let môže zmeniť na chaos, aký vidno na videu, ktoré zdieľal pasažier z turbulentného letu.

Toto poučenie sa týka dospelých. Ale čo tí najmenší? Nikto asi veľmi netúži cestovať lietadlom s malým bábätkom. Pre rodičov, spolucestujúcich i stewardov je to často hra o nervy. Niekedy si však nevyberiete a z nejakého dôvodu bábätko vziať na palubu musíte. Vtedy je na mieste každé bezpečnostné opatrenie. Nešetrite peniazmi a kúpte dieťaťu v lietadle vlastné miesto, na ktoré pripevnite detskú sedačku (väčšina je certifikovaná aj pre leteckú prepravu). Hoci mnohé aeorlinky umožňujú deťom sedieť rodičom v náručí počas letu, letecké úrady to nerady vidia a radia rodičom, aby ich deťom zabezpečili bezpečnú cestu v sedačkách.

Áno, pre rodiča to môže byť ťažké, nechať dieťa celú, niekedy extrémne dlhú cestu, presedieť v sedačke. Najmä ak začne plakať, čo sa často stáva, keďže tlak v kabíne najmenším mnohokrát spôsobuje bolesti uší. Týmto bolestiam sa dá predísť vcelku jednoducho. Ponúknite dieťatku fľašu, alebo cumlík. Sanie neutralizuje tlak.

Dúfajme, že zranené bábätká i ostatní pasažieri z turbulentného letu sa čoskoro úplne zotavia. Hoci je tento príbeh desivý, pripomína nám, že nehody sa najčastejšie stávajú vtedy, kedy ich očakávame najmenej.

Zdroj: youtube.com, cafemom.com | Foto: pexels.com