tehotna

Určite máte medzi online priateľmi zopár takých, čo sa radi a často sťažujú na to, či ono. Sociálnym sieťam je veru ľahké podľahnúť a oznamovať svetu každú drobnosť, ktorá zaujme, alebo znepokojí, je veľké lákadlo. Niekedy však takéto na prvý pohľad banálne hlúposti môžu niekomu zachrániť život, ak neostanú ignorované. Tak ako v tomto prípade.

Christina DePino bola v sladkom očakávaní a ani netušila, že s jej telom nie je niečo v poriadku. Aj nepríjemné svrbenie spočiatku považovala len za otravnú, ale neškodnú súčasť tehotenstva. Napriek tomu sa o ňom zmienila na Facebooku, kde ju niekoľko priateľov varovalo, že môže ísť o príznak vážnej choroby…

facebook

A mali pravdu. Christina išla v 35. týždni tehotenstva k lekárovi na testy, ktoré potvrdili intrahepatálnu tehotenskú cholestázu. Ide o poruchu pečene a žlčníka, kedy sa kvôli tehotenským hormónom oslabuje činnosť týchto orgánov. Následne sa narúša priechod žlčových kyselín, horšie sa trávia tuky a kyseliny prenikajú do krvného obehu. Tam má pôvod intenzívne svrbenie pokožky, ktoré je charakteristickým znakom tohto ochorenia.

babo

Christine bol v 37. týždni vyvolaný pôrod a priviedla na svet zdravé dievčatko. Odvtedy sa snaží šíriť povedomie o tejto chorobe a vyzýva nastávajúce mamičky, aby nič nepodcenili, hoci príznaky môžu na prvý pohľad pôsobiť naozaj banálne. A tehotenská cholestáza je zákerná najmä kvôli tomu, že pre matku je prakticky neškodná (až na to svrbenie) a po pôrode sa stráca, no môže vážne ohroziť plod. V niektorých prípadoch vedie k predčasnému pôrodu a dokonca zvyšuje riziko, že sa dieťa narodí takto chorej matke mŕtve.

Neodsudzujme preto hneď sociálne siete. Niekedy môžu dopomôcť k záchrane života.

Zdroj: cafemom.com, Foto: cafemom.com, pexels.com