Áno, dobre čítate. Svetom koluje bizarná teória, podľa ktorej zubná pasta zmiešaná s močom ženy dokáže úspešne potvrdiť prípadné tehotenstvo. Tehotenský test á la Urob si sám sľubuje ženám „zaručené výsledky, ktoré sú spoľahlivejšie ako čokoľvek iné.“

Podľa tejto teórie stačí do misky s bielou zubnou pastou naliať trochu ranného moču. Premiešať, počkať pár minút a ak hmota zmení svoju farbu a zvýši penivosť, žena je tehotná. Naopak, ak žena nie je tehotná, v paste sa nič nezmení.

Skôr, ako vôbec začnete tejto teórií veriť (a tiež ju vyskúšať), je potrebné vziať do úvahy logické argumenty lekárov.

„Nie je žiadny dôkaz na to, že zubná pasta dokáže v moči detekovať prípadné tehotenstvo. V momente počatia začína ženské telo produkovať hormón HCG a ten v domácich podmienkach v súčasnosti dokáže spoľahlivo určiť iba tehotenský test,“ uviedla pre britský denník The Sun Kráľovská pôrodnícka a gynekologická spoločnosť.

„Ak zubná pasta naozaj mení svoju penivosť a farbu, je to vzájomná reakcia na iné chemické látky v moči. Ide o veľký omyl a náhodu, keď si ženy spájajú tento jav s tehotenstvom.“ V každom prípade by mali budúce matky venovať pozornosť inému, overenejšiemu spôsobu zisťovania tehotenstva.

Ako funguje tehotenský test?

Počatím začína oplodnené vajíčko v maternici produkovať hormón HCG. Ten spúšťa v mozgu procesy, ktoré menia ženské telo, aby mohlo úspešne donosiť živý plod. Hladina HCG postupne stúpa, okolo desiateho týždňa je najvyššia a potom klesá. Ranný moč dosahuje najvyššie hodnoty HCG.

Bežné tehotenské testy majú v sebe zabudovaný papierik s protilátkami proti HCG, preto ak sa objavia dve čiarky, znamená to, že hormón protilátky úspešne aktivoval.

Dve čiarky na tehotenskom teste však môže ovplyvniť viacero atribútov – konzumácia určitých liekov, cysty na vaječníkoch, nádorové ochorenia.

Domáca drogéria – spoľahlivý zdroj?

Stránka www.negativepregnancytest.com okrem spomenutej zubnej pasty odporúča vyskúšať tiež domáce čistidlá a chemické prostriedky. Bežné bielidlo je vraj lacné, spoľahlivé a bezpečné a dokáže rovnako detekovať tehotenstvo ako štandardné tehotenské testy. Použiť vraj môžete tiež kuchynský ocot, čistič sifónov, z ekologických cukor.

Odborníci sa od podobných informácií plne dištancujú. Vyzdvihujú odbornú úroveň štandardných tehotenských testov, ktorých citlivosť na hormón HCG je tak vysoká, že v prípade zdravej ženy ide o výsledok pravdivý takmer na sto percent. Preto či amatérskym testom budete veriť, alebo nie, je iba na vás.

 

Zdroj: www.thesun.co.uk, www.thenegativepregnancytest.com | Foto: www.pixabay.com, www.flicr.com