Ak vy alebo vaše dieťa trpíte častými prechladnutiami, je možné, že príčinou bude alergia na roztoče. Práve táto alergia zapríčiňuje nádchu a prechladnutie v ktoromkoľvek ročnom období.
Na jeseň, v zime a na jar často kvôli nepriaznivému počasiu sušíme prádlo na sušiakoch v miestnosti, čo spôsobuje veľké zvlhčenie prostredia. Ak sa k tomu pridá kúrenie, je to pre roztoče hotový raj na zemi.
Roztoče sú maličké, okom neviditeľné členovce. Spôsobujú nepríjemnosti prostredníctvom svojich fekálií a výlučkov, ktoré sa našim pohybom, napr. vysávaním a prechádzaním, zvíria do ovzdušia a my čiastočky vdychujeme. Najčastejšie sa k nám dostávajú cez periny, vankúše, pohovky a koberce, kde sa najlepšie usádzajú.
Ak sa ráno prebúdzame s bolesťou hrdla, môže byť príčinou, že sme celú noc vdychovali nepríjemné čiastočky z vankúša. Prečo sa roztoče zdržiavajú práve v tkaninách? Je to pre ne veľmi pohostinné prostredie, živia sa totiž našimi odumretými čiastočkami kože. Len v pol grame prachu z matraca, periny alebo koberca sa skrýva až 7 tisíc roztočov. My im ich obydlie každú noc vyhrievame a udržujeme ich v teple. Pre roztoče je ideálna teplota prostredia 22 až 26 °C. Ak si v chladnom období veľmi prekurujete a zvlhčujete vzduch, zvyšujete si tým množstvo roztočov vo vašom domove.
Ako zistiť, či som alergický na roztoče? Prezradí vám to každý alergológ vo vašom meste. Nikdy nie je na škodu vedieť, či sme na niečo alergický, pretože to môže zlepšiť kvalitu nášho života.
Ako sa brániť proti roztočom?
– Zaobstarať si antialergické vankúše, matrace a periny, ktoré je potrebné meniť aspoň každých 10 rokov
– Často vetrať a upratovať
– Neprekurovať si domovy
– Nezvlhčovať si vzduch sušením prádla v miestnostiach kde spíme
– Prať plyšové hračky, deky a posteľné prádlo aspoň raz mesačne
Zdroj: Prealergikov.sk | Foto: Pixabay.com