„Som žena už rok po materskej. Malá mi chodí do škôlky a ja si hľadám takú prácu, aby som bola schopná ju doviezť do škôlky a domov sa vrátiť aspoň posledným spojom, keďže nemám vodičák a ani auto… . A keď sa už nájde aspoň aký-taký privýrobok, úrad práce mi nájde dôvod, prečo to robiť nemôžem,“ posťažovala sa naša čitateľka Júlia a jej príbeh pokračuje ďalej:

„Som z dediny. Malú som naschvál dala do škôlky v meste, veď predsa v meste si skôr nájdem prácu, než na dedine. Do škôlky ju vozím autobusom, pretože muž robí vo firme už častokrát od pol šiestej ráno. Mám zdravotnícku školu, no v zdravotníctve sa zamestnať je problém kvôli smenám a našim úbohým autobusovým spojom. Je vôbec normálne, že ku nám do dediny ide posledný spoj o štvrtej?

Chceli odo mňa nemožné!

Po adaptačnom období v škôlke, som si našla jednu prácu na dohodu. Znižovali sa však stavy, takže som aj o tých niekedy takmer 150-200 eur prišla a evidovala som sa nanovo na úrade práce. To som ešte nevedela o projekte do 29 rokov. Prvé týždne som sa mala hlásiť takmer každý týždeň a potom nasledovalo hľadanie zamestnania cez internetovú databázu. Veľmi chcem pracovať, ale v mojom meste som nenašla prácu, ktorú by som mohla časovo robiť. Požadovali odo mňa, aby som zaslala životopisy dvom firmám z ich internetovej ponuky. Keďže to bolo povinné, poslala som ich na miesta, kde by som ani robiť nemohla, pretože výber tam nebol. Keď som mala poslať ďalšie dva životopisy a ponúk bolo stále strašne málo, zistila som, že ponuky, ktoré by boli teoreticky reálne, NEMAJÚ UDANÚ MAILOVÚ ADRESU! Ako poslať životopis niekomu, kto nemá emailovú adresu, keď úrad práce vyžaduje preposlať mail s odoslaným životopisom aj na úrad práce,“ rozpráva ďalej rozhorčená čitateľka.

Takto oni znižujú nezamestnanosť!

„Nechcem byť predsa bez príjmu. Od úradu práce vraj nemám nárok na žiadne peniaze, tak som si začala hľadať prácu cez internet, ktorá bude menej časovo náročná. Našla som a nie jednu, ale keď som s papiermi prišla na úrad, povedali mi, že ak s týmito firmami budem spolupracovať (aj keď len brigádnicky), budem vyradená z evidencie!

Prvú som si našla občasnú brigádu ohľadom prieskumu. Poslali mi ale akúsi rámcovú zmluvu, o ktorej úrad práce nechcel ani počuť. Potom som si našla prácu ohľadom tvorby článkov v slovenskom jazyku pre zahraničnú firmu. Teraz sa im zase nepáčilo, že je to firma zahraničná, tak mi povedali, že ak s nimi budem spolupracovať, budem vyradená z evidencie… . Možnosti sa mi zužovali. V krátkom čase som si našla aspoň prácu na dohodu v nemenovanom obchodnom dome. Brigádujem tam mesiac a dnes mi bolo na úrade povedané, že ak s nimi neskončím spoluprácu do 9. júna, vyradia má z evidencie… . Takto oni znižujú nezamestnanosť! Nehľadajú prácu, ale vyraďujú, aby mali čo najmenej ľudí evidovaných! Nezamestnaných bude štatisticky menej. Štatistika je nanič, keď ľudia budú aj tak bez roboty.“

Foto: pixabay.com