Nie je žiadnym tajomstvom, (a nemusíte byť americkí vedci, aby ste to vedeli) že prehnaná hygiena detskej imunite škodí. Deti to vraj podvedome vedia – a robia to, z čoho sú mnohé mamičky často zhrozené. Jedia omietku, drobné kamienky, ochutnávajú blato, nechajú sa olizovať psíkom… Istá skupina mamičiek nedávno spustila kampaň nazvanú: Špina je dobrá. Chcú presvedčiť iné ženy, aby sa špiny nebáli a dovolili deťom ju spoznať. 

Celú akciu nepriamo spustili dvaja americkí vedci, odborníci na mikrobiológiu. Napísali knihu Špina je dobrá, v ktorej vyzdvihujú tvrdenie, že prehnané správanie mamičiek voči hygiene ich detí nepriamo vedie k vážnym a dlhodobým zdravotným problémom, ktoré by nemuseli byť, keby deti poznali špinu. V rozumnej miere, samozrejme.

Je všetko zlé naozaj zlé?

„Predstava, že väčšina baktérií je zlá a musí byť všetkými možnými spôsobmi zničená, je veľmi rozšírená. Ale toto je veľmi nebezpečná teória, navyše úplne nepravdivá. To, s čím sa deti stretávajú v ranom detstve, slúži ako prirodzené očkovanie pre ich blaho. Pre ich pevné zdravie v dospelosti,“ tvrdí jeden z autorov knihy, výskumník Jack Gilbert.

Jack Gilbert, autor teórie, ktorá sa deťom určite páči

„Vidíme to aj na deťoch v chudobnejších krajinách. Celé dni sú vonku, hrajú sa v blate, špine, daždi či vetre, často iba v skromnom oblečení, jedia neumyté jedlo, ich rodičia nemajú o hygiene často ani základné informácie, a napriek tomu vykazujú oveľa nižšiu chorobnosť a vyššiu imunitu ako ich rovesníci v opačnom prostredí.“

Autori knihy tvrdia, že na ľudskom tele a v jeho útrobách žije približne 40 miliárd rôznych bakteriálnych buniek. Sú na pokožke, v ochlpení, ústach, črevách… . Aby vznikal prirodzený súboj medzi imunitným systémom a prácou týchto mikróbov, musí byť vytvorená rovnováha. Majú názor, že ak dáte organizmu šancu sa s týmito mikróbmi vysporiadať, robíte dieťatku neoceniteľnú službu. Prirodzene budujete jeho imunitný systém. No ak celý víkend „lietate“ po byte s handrou a dezinfekčnými prípravkami, a zároveň sa strachujete, či v daždi vaša ratolesť neochorie, iba mu priťažujete.

Astma a zvieratá

Autori knihy pre svoj výskum sledovali deti, žijúce na farmách. Zistili, že tie, ktoré sa „motajú“ alebo žijú priamo pri hospodárskych zvieratách a prichádzajú s nimi denno-denne do styku, majú menej alergií a astmy. Ak žijú v domácnosti spoločne so psom alebo mačkou, účinok je podobný.

Michael Silverman, detský infektológ pôsobiaci v nemocnici vo Philadelphii výsledky výskumu podporuje: „Po väčšinu našich dejín sme boli vystavení brutálnemu vplyvu najrôznejších baktérií a nečistôt oveľa viac ako teraz. Náš imunitný systém a telo sa vyvinuli na to, aby plnili svoj účel. Tak mu k tomu dajme príležitosť.“

Menej je niekedy viac

Kniha Špina je dobrá nechce nahovárať mamičky k tomu, aby deti zanedbávali. Iba zdôrazňuje, že ľudské telo, vrátane organizmu batoľaťa je unikátny ekosystém, ktorého súčasťou sú aj baktérie a mikroorganizmy. Ak ich telo nemá, pýta si ich. A to je dôvod, prečo deťom chudí omietka, váľajú sa v blate, cmúľajú si špinavé prsty či ochutnávajú kamienky. Ako tvrdia vedci, pokiaľ sa to deje v rozumnej miere, špina nemôže uškodiť.

Zdroj: www.philly.com | Foto: www.churgm.ag, www.flickr.com, www.pixabay.com, www.parentmap.com