Všimli ste si, že úmerne k tomu ako sa zoštíhľuje všeobecný ideál krásy zo strán časopisov, ostatná časť ženskej populácie priberá? A to napriek tomu, že takmer každá žena sa väčšinu svojho života snaží schudnúť? Je to jeden z paradoxov tejto doby, akoby miera neúspechu bola priamoúmerná vynaloženej snahe.

„Priberám aj z vody“. Túto vetu určite každá z nás počula, alebo povedala. V preklade tým ale vlastne hovoríte: „Nevhodným stravovaním a hladovaním som si totálne spomalila metabolizmus.“ Darmo svoje telo nenávidíte za to, že si tak trdohlavo drží zásoby tuku. Darmo so závisťou poškuľujete na napchávajúce sa štíhle dievčatá. Za váš stav totiž často môže práve váš panický strach z priberania.

Máme pre vás zásadnú otázku: Viete, z čoho sa najviac priberá? Odpoveď znie: Z hladu. Prekvapené? Ak sa na veci pozriete z pohľadu svojho tela, je to logické.

Ako to funguje?

Telo potrebuje nielen udržať váš organizmus v chode, ale aj vyživiť vašu pleť, vlasy, zuby a mozog. Na to potrebuje energetický príjem a vy ste jeho jediný zdroj. A nemá sa ako dostať k informácii, prečo mu ten príjem nedáte. Predstavte si seba v podobnej situácii. Žijete v izolovanom alternatívnom svete, kde potrebujete stravu, bývanie, oblečenie a občas nejaké to kultúrne vyžitie. Za všetko musíte platiť a potrebné financie vám zaisťuje jediný tajomný zdroj. S týmto zdrojom nemáte žiadnu možnosť komunikácie.
Ako zareagujete, keď vám bude príjem zastavený? A vy nebudete vedieť prečo a hlavne dokedy budete bez prostriedkov? Zachvátila by vás panika, ostávajúce prostriedky z poslednej výplaty (teda jedla) by ste si rýchlo schovala (do tukových zásob) a začala by ste šetriť (obmedzíte výdaj energie).

Čo si robíme?

A čo keby ste sa vy po takomto pôstnom období dostali ku zdroju? No urobili by ste dve veci: jednak by ste si hystericky vynucovali viac a viac zdrojov (vyvolali tzv. „vlčí hlad“ a záchvaty prejedania) a ďalej by ste po zaplatení najnutnejších výdavkov všetko schovali na horšie časy.

A čo ak by sa obdobia hladovania a obmedzovania (teda zastavenia zdrojov príjmu) striedali s obdobím nekontrolovateľného prejedania (teda nadmerného poskytovania zdrojov)? Z každého príjmu by ste odložili čo najviac, ale stále by ste zostávali v lacnom podnájme, alebo rovno na ulici, nosili staré handry a živorili zo dňa deň. Zo svojich úspor by ste vyberali len na nevyhnutné výdavky na prežitie. Telo reaguje rovnako. Postupne vynecháva jednotlivé funkcie – ste unavené, podráždené, vypadávajú vám vlasy, kazia sa zuby a mozog nie je schopný sústredenia. A napriek svojej nadváhe ste často podvyživené.

Ako na to?

Čo vlastne od svojho tela chceme, ak chceme byť štíhle? Chceme aby si nevytváralo zásoby na horšie časy. A ako ho k tomu prinútime? Rovnako, ako by prinútili vás rozhádzať úplne všetky peniaze, ktoré máte k dispozícii – pravidelným prísunom zdrojov.

Telo sa musí prestať báť, že bude hladovať, musí mať istotu, že vždy NIEČO dostane, aby prežilo. A potom nielen, že si nebude vytvárať zásoby tuku, ale dopraje sebe aj vám určitý nadštandard – v podobe psychickej pohody, vyživenej pleti a vlasov, zvýšenej výkonnosti.

Takže, dámy, prestaňte so svojím telom bojovať, ono nie je váš nepriateľ! Veľmi dobre poznáme ten hrozný spoločenský tlak dnešnej doby. Vieme, čo znamená byť dnes ženou s nadváhou. Ale, preboha, prestaňme si ubližovať. Veď radikálne diéty a hladovky sú nielen zdraviu nebezpečné, ale hlavne absolútne neúčinné.

Foto: pixabay.com