V prvej časti sme priniesli štyri tipy na hry, pomocou ktorých sa deti naučia obhájiť svoj názor, argumentovať s istotou, zaobchádzať s úlohou vodcu a pracovať s fantáziou.
Teraz vám prinášame ďalšie z hier, ktoré vám pomôžu pri rozvoji schopností a zručností detí.
„Pozdrav“
Ďalšia zo skupinových hier. Deti sedia v kruhu a musia povedať pár láskavých slov ich susedovi, zatiaľ čo sa mu pozerajú do očí. Sused sa musí poďakovať a povedať milé slová ďalšiemu hráčovi.
Pre niektoré deti je veľmi ťažké prísť na vhodné slová alebo povedať kompliment – možno budú potrebovať pomoc dospelých presne cielenými otázkami alebo ukážkou poklony.
„Hádaj, čo sa stalo“
Nájdite obrázok alebo fotografiu s nejakou situáciu zo života, napríklad preberanie vysokoškolského diplomu študentom. Požiadajte dieťa, aby navrhlo a opísalo, čo podľa neho predchádzalo tejto situácii. Prípadne sa pýtajte, čo sa podľa jeho názoru mohlo stať ďalej.
Čo sa dieťa naučí: hra rozvíja logiku a predstavivosť. Čím podrobnejší je príbeh, tým lepšie. Môžete klásť doplňujúce otázky.
„Vytvor príbeh“
Hra je určená pre skupinu detí a dospelého. Každý, kto sedí v kruhu, začína príbeh slovami: „Kedysi dávno …“ . Prvé dieťa vedľa dospelého pokračuje v príbehu a pridá jednu vetu. Nasleduje ďalšie dieťa, až pokým sa príbeh nevráti späť k dospelému. Ten môže nasmerovať dej príbehu do viacerých logických dejových línií.
Čo sa dieťa naučí: toto cvičenie deti baví, fascinuje, a čo je najdôležitejšie, učí ich pracovať s predstavivosťou.
„Balón“
Nádherná hra, ktorá naučí deti správne dýchať a relaxovať. Tiež pomôže rodičom lepšie pochopiť svoje dieťa.
Dajte dieťaťu jasný balón a požiadajte ho, aby ho nafúklo. Potom nech pomaly uvoľní vzduch späť do úst, ale neotvára ich (výmena úloh – ako keby teraz bolo nafukujúcim sa balónom dieťa). Po chvíľke dieťa pomaly vyfúkne vzduch von z pľúc, presne ako keď sa vyfukuje balón.
Môžete požiadať dieťa, aby opísalo, kedy sa cíti rovnako ako balón a najradšej by od hnevu prasklo.
Čo sa dieťa naučí: ukážete mu, ako sa upokojiť v ťažkých chvíľach a ponúknete riešenie problémov. Zistíte, čo znepokojuje vaše dieťa a môžete mu pomôcť prekonať ťažkosti. A, samozrejme, ide o veľmi dobrý tréning pľúc.
Zdroj: brightside.com | Foto: pixabay.com