Soplíky, kašeľ, teploty, to je neustály kolobeh nejednej mamy. Po toľkých odkrútených chorobách a prebdených nociach nad postieľkami našich drobcov sa už niekedy cítime ako chodiaca encyklopédia. Máme už svoje osvedčené recepty, no niekedy samé zisťujeme, že nie je kašeľ ako kašeľ a nech skúšame čokoľvek, nič nezaberá. Ako zistiť, kedy nášho malého pacienta trápi len neškodné prechladnutie a kedy už ide o čosi vážnejšie?
Možno patríte aj vy medzi tých, čo si dokážu zameniť chrípku s prechladnutím a pritom ide o dve úplne odlišné choroby. Kým pri prechladnutí bývajú príznaky mierne a postupne sa zhoršujú, chrípka sa objaví náhle a v plnej sile. Prvých 2 až 5 dní môže byť pri chrípke kritických, pretože sa prejavy zvyknú stupňovať a na dieťati môžete pozorovať, že niektorý deň je na tom lepšie, inokedy zase horšie. Pri prechladnutí je to o pozvoľnom nástupe a rovnako tak ústupe príznakov, pričom by nemalo trvať dlhšie ako týždeň.
Ako vyzerá chrípka:
- vysoká horúčka a zimnice
- žiadna nádcha
- zriedkavo kýchanie
- veľká bolesť až pálenie hrdla
- suchý kašeľ
- bolesť hlavy, svalov, kĺbov a očí
- celková slabosť a únava
Je to len prechladnutie:
- mierne zvýšená alebo žiadna teplota
- vodnaté soplíky, ktoré po niekoľkých dňoch hustnú až úplne vymiznú
- časté kýchanie
- bolesť v krku, ktorá trvá väčšinou len 2 dni
- mierny kašeľ, ktorý sa obyčajne stratí spolu s bolesťou hrdla
- mierna únava
Kedy bežať k lekárovi?
Niekedy nás mamy prepadne panika natoľko, že bežíme hneď s deťmi k lekárovi a pritom si neuvedomujeme, že z čakárne plnej chorých ľudí si môžeme domov priniesť ešte omnoho väčšie prekvapenie, než s akým sme pôvodne k lekárovi išli. Pri najmenších bábätkách je vždy na mieste aspoň konzultácia s lekárom po telefóne, no pokiaľ nemáme doma novorodenca, je lepšie počkať ako sa choroba u dieťaťa vyvinie. Pokiaľ pretrvávajú horúčky dlhšie ako 3 dni, prípadne sa ani po nasadení domácej liečby stav nezlepšuje alebo sa dokonca zhoršuje, je načase nechať dieťa prezrieť odborníkom. Inak jeho návšteva nemá veľký význam a to ani v prípade, že má drobec chrípku. Keďže ide o vírusové ochorenie, antibiotiká lekár nepredpíše a inštrukcie budú jasné. Chorobu vyležať, piť veľa tekutín, zvýšiť prísun vitamínov a mierniť príznaky vhodnými liekmi – sirupmi alebo kvapkami na kašeľ, kvapkami do nosa, liekmi na znižovanie horúčky a bolesť. Pokiaľ sa vám čokoľvek na dieťatku nepozdáva, kontaktujte radšej svojho detského lekára, ktorý vám dokáže poradiť aj cez telefón alebo vám rovno odporučí návštevu ambulancie.
Foto: freepik.com