Ak už viete, že vás zo zdravotných dôvodov čaká takýto príchod vášho bábätka na svet, váš anesteziológ vás postaví pred otázku, ktorý spôsob anestézy uprednostňujete.
Lekár vám určite vysvetlí všetky pre a proti jedného aj druhého spôsobu a odporučí vám ten, ktorý je pre vás aj vaše bábätko vhodnejší. Poďme sa teraz ale pozrieť, aké pocity sprevádzajú mamičku pred, počas a po pôrode cisárskym rezom.
Pred
Možno budete pociťovať sklamanie, pretože ste si už dlho predstavovali, ako si vaše dieťatko priviniete k sebe hneď ako sa narodí a nakoľko ste si vybrali baby friendly hospital, túžite po prítomnosti otecka – nech vidí, čo spôsobil 🙂 a možno ste rozmýšľali nad pôrodom do vody…a teraz toto 🙁 Niektoré mamičky sa naopak potešia, pretože z akýchkoľvek dôvodov nechcú rodiť prirodzene.
Ak dôjde k rozhodnutiu o cisárskom reze náhle počas pôrodu, pričom je ohrozený život jedného z vás, pravdepodobne zvolia lekári alternatívu celkovej anestézy, aby mohli náhly problém veľmi rýchlo vyriešiť. Rovnako ale o tomto spôsobe môžu rozhodnúť z rôznych iných príčin…
Počas
Ak lekári zvolili celkovú anestézu, ľahnete si, uspia vás a o ničom neviete. Zaspávanie nie je nepríjemné a ak ste si užili niekoľko hodín neúspešného bojovania, kedy sa bábo rozhodlo, že mu je v brušku lepšie a nikam nejde, možno budete pociťovať úľavu, že to všetko už skončí. Takže počas príchodu bábätka o ničom neviete…
Po
Prebúdzanie môže byť nepríjemné hlavne z dôvodu, že môžete byť mierne dezorientovaná. Ste na pooperačnej izbe, vaše bruško je preč (v niektorých nemocniciach navyše zaťažujú bruško ťažkými vankúšikmi kvôli lepšiemu stiahnutiu maternice) a vy v prvom momente nemáte tak veľmi potrebné informácie, čo sa udialo.
Môžete sa cítiť prázdna a sklamaná, že sa všetko udialo tak nejak bez vás a že ste o ten okamih narodenia prišli. V ideálnom prípade je po ruke príjemná sestrička, ktorá vám vysvetlí, kde ste, kde je vaše bábätko a kedy vám ho prinesú ukázať. Keď sa pokúsite pohnúť, najskôr to nejde, pretože ste ubolená, ale môžete si pýtať utišujúce prostriedky od bolesti.
Keď o to požiadate, bábätko vám prinesú, môžete si ho pobozkať a pravdepodobne (záleží od nemocnice a sestričky) vám ho priložia na prsník. Samozrejme, že sa o neho ešte nemôžete postarať, preto vám ho nosia buď pravidelne, alebo (a to je lepšie) vždy, keď si malé zapýta.
Vstať môžete po 24 hodinách (ale je možné, že to zvládnete aj skôr). Bude to boj, ale vaša túžba starať sa o malé bude silnejšia ako bolesť. Najhoršie je vstávanie z postele, kašľanie, kýchanie, dokonca aj smiech, proste každý pohyb, kde zapájate brušné svaly. Každým dňom vám je ale lepšie a pokiaľ je s vami aj s bábätkom všetko v poriadku, na piaty deň môžete ísť za oteckom (opäť záleží od nemocnice a lekárov). Asi po 7-10 dňoch sa do nemocnice vrátite na výber stehov, ale to už nebolí.
Nejaké výhody? Pri obede môžte na rozdiel od mamičiek, ktoré rodili klasicky, sedieť 🙂 Hlavné je, že ste obaja v poriadku, že bábätku chutí vaše mliečko a na všetko zlé sa zabudne…
…v druhej časti článku si povieme, ako pôrod cisárskym rezom vníma mamička, keď nie je v celkovej anestéze, teda keď jej aplikujú tzv. spinálku.
(Tento článok nie je a ani nechce byť odborným lekárskym článkom, je to len pohľad na veľký okamih príchodu nového človiečika na svet z pohľadu jednej mamičky.)
Foto: pixabay.com/sk