Letné horúčavy sa už začali a s nimi aj zvýšené riziko búrok. Každé leto nás zastihne smutná správa, že do niekoho udrel blesk a v tom horšom prípade zasiahnutiu aj dotyčný podľahol. Je preto dôležité začať už od skorého detstva vštepovať našim ratolestiam základné pravidlá správania sa počas búrky v prírode.

 

Keďže práve v lete najviac času trávime v prírode a vo vonkajšom prostredí, je prirodzené, že nás búrka môže zastihnúť práve tu. Musíme si preto zachovať chladnú hlavu a vedieť správne zareagovať.

Aké sú základné pravidlá bezpečnosti počas búrky:

1.Je dôležité zdržiavať sa na suchých miestach. Čo najďalej od vody. Ak je predsa len pod nami mokrá zem, izolujme sa oblečením, na ktoré si čupneme. Voda totiž pôsobí ako vodič a nebezpečenstvo hrozí aj z mokrej zeme, pretože blesk sa po nej môže ľahko šíriť.

2.V žiadnom prípade sa neschovávajte pod osamelé stromy. Tu hrozí najväčšie riziko, rovnako ako na vyčnievajúcich vrcholoch alebo horských hrebeňoch.

3.Počas búrky nebežte, ak sa potrebujete rýchlo presunúť, robte pomalé kroky.

4. Počas búrky nemôžeme mať pri sebe kovové predmety ako kľúče alebo dáždnik. Je tu väčšie riziko zasiahnutia bleskom, ktorý môže poškodiť naše vnútorné orgány.

Tieto pravidlá vštepujte aj vašim deťom. Rozhovor o tejto téme ľahko vznikne vďaka zvedavosti vašich potomkov počas búrky. Základné pravidlá by mali poznať čo najlepšie a mať ich hlboko zakorenené v sebe. Ľahko sa tým v budúcnosti vyvarujú nepríjemným tragédiám.

Zdroj: najmama.sk | Foto: depositphotos.com