S nedostatkom spánku po narodení dieťatka rátame. Taktiež počítame aj s tým, že nás čakajú určité obmedzenia, no na oplátku dostaneme čistú úprimnú lásku a nevinný detský úsmev. Po pôrode sa jednoducho niektoré veci pre mamičky stanú skutočný luxus a niekedy sú prvorodičky aj trošku prekvapené. Takže ktoré z bežných vecí sa pre nás stanú výnimočné?

1. Dlhá a nikým nerušená sprcha alebo horúci relaxačný kúpeľ

Ak sa rozhodneme, že je správny čas dopriať si sprchu či kúpeľ, na ktorý sa už dlho tešíme a o ktorom sa nám už aj sníva, práve vtedy sa naše dieťa rozhodne, že bez svojej mamky nevie byť. Takže si len rýchlo umyjeme vlasy, opláchneme sa a ešte mokré utekáme riešiť trápenia nášho drobca. Ak ho zveríme do rúk otecka, tak nám po pár minútach klope na dvere, že to naše dietko chce iba a iba maminku.

2. Dlhé alebo okrúhle náušnice a rozpustené vlasy

V okamihu, keď začne prejavovať záujem o okolie a skúmať všetko, na čo dosiahne, zistíme, že dlhé či okrúhle náušnice nie sú veľmi bezpečné, hlavne pre naše uši. S prekvapením zistíme, že naše bábätko má silu ako Rambo a dokáže potiahnuť tak silno, že vám ich doslova vytrhne z uší. Au. Preto radšej zvolíme variantu drobných „napichovačiek“ alebo úplne bez. Podobne je to aj s rozpustenými vlasmi, ktoré sú ako magnet pre dieťatko a jednoducho ich musí chytiť a potiahnuť.

3. Všetko nepyžamové a neteplákové oblečenie

90 % materskej dovolenky strávime v pyžame alebo teplákoch, pretože je to pohodlné, elastické, netlačí a môžeme sa rýchlo prezliecť. A von chodíme zvyčajne v teniskách alebo podobných „samochodkách“, aby sme zvládli niekoľkohodinovú prechádzku. Takže akákoľvek príležitosť obliecť a obuť si niečo iné je vítaná.

4. Sedenie

Pri deťoch sa jednoducho pokojne sedieť nedá. Keď sa nám zdá, že nastala vhodná chvíľa si trochu posedieť, zistíme, že sme na veľkom omyle. Ako naschvál, vás zo stoličky vytrhne, keď zbadáte, čo sa vaše dieťa snaží strčiť do úst, či už ide na seba zvaliť vázu s kvetmi. Na druhej strane si aspoň trochu zlepšujeme kondičku a cvičíme postreh.

5. Pokojné prežúvanie jedla

Rýchlo sa najesť, pretože drobca treba prebaliť, nakŕmiť, uspať, behať za ním a dávať pozor, aby si neublížil, kúpať, hrať sa, … Pri starších deťoch sa dá využiť spoločné stolovanie, kedy mu dáte možnosť , aby samé skúsili jesť (napr. finger food) a tento čas môžete využiť na najedenie sa. No zväčša keď si myslíme, že je vhodná príležitosť na teplé jedlo, náš drobec si myslí niečo iné.

6. Vypiť čerstvú teplú kávu / čaj

Ďalšie naschvál nastane, keď si pripravíme šálku kávy/čaju a dúfame, že si pri nej trochu oddýchneme alebo aspoň vypijeme ešte kým je teplá. Samozrejme práve keď sa chystáme dať si prvý dúšok, musíme utekať, pretože drobec si uvedomil, že je vlastne hladný (unavený, spadol a pod.) Šálku opäť odložíme a keď sa k nej vrátime zistíme, že nápoj je už studený. Tak nám neostane nič iné ako si ho zohriať v mikrovlnke alebo vypiť na krásu.

7. Súkromie na WC

Väčšina detí máva obdobia, kedy nevedia byť samé, lebo sa boja, že ich opustíme (tzv. separačná úzkosť). Tak ak ich nechceme nechať plakať, neostáva nám nič iné, len ich vziať so sebou.

8. Čítanie

Čas na knihu či časopis už nemáme a tak aj časopis čítame aj pár mesiacov, väčšinou večer pred spaním.

9. Čas na make – up a účes

Rýchlo si dať maskaru a vlasy aspoň zoznámiť s kefou a už musíte utekať, pretože našim deťom už je horúco alebo už otvárajú dvere a chcú ísť na prechádzku aj bez vás. Niekedy sa pošťastí a to naše bábätko sa vydrží pohrať alebo pozerať na mamičku, čo to so sebou robí a stihneme aspoň čo-to so sebou spraviť. No väčšinou na extra úpravu čas nemáme. Pozitívne je, že sme krásne aj bez nalíčenia a drobcom je to jedno, či máme natočené vlasy alebo rúž na perách.

10. Sledovanie obľúbenej relácie bez prerušenia

Pretože práve počas nej vaša ratolesť chce jesť, spať, udrela sa, a pod. Jednoducho chce vašu pozornosť a nedarí sa ju zaujať žiadnou hračkou. Asi tie deťúrence cítia, keď svoju pozornosť chceme upriamiť na niečo iné.

11. Romantický večer s partnerom

Prvé roky si len málo párov nájde čas na romantickú večeru vo dvojici niekde v príjemnej reštaurácii. Niekedy nemáme čas ani na krátky rozhovor a sme radi, keď sa stihneme najesť. Vo vzťahu ju ale potrebujeme, a tak raz za čas si otvoriť fľašu vín a pokojne si dať pohár, či zapáliť večer sviečku a stlmiť svetlo nie je od veci.

Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať trošku hrozivo, chvíle strávené s našim potomkom sú na nezaplatenie a väčšinu vyššie spomenutých vecí sa vzdáme bez väčšieho problému. Deťúrence sú pre nás priorita číslo jeden, keď sa na nás usmejú, či keď nakoniec zaspia, cítime sa šťastne, spokojne a hrdo. Pretože sme mamy na plný úväzok a stojí to za to!

Foto: Pixabay