Cukor. Bežná vec v našich životoch. Už od mala. Je všade. Dokonca aj tam, kde je napísané „light“. Bohužiaľ. Keď tam predsa len nie je klasický biely cukor, je tam určite nejaké umelé sladidlo. Cukor je súčasťou našich životov a len horko ťažko sa ho vieme zbaviť pri nejakých diétach. Viete však, kedy vznikajú základné stravovacie návyky? Práve v detstve.

Ani vy samé si určite nepamätáte, kedy ste prvýkrát vo svojom živote ochutnali sladkosť, ale viete, že to bolo už v detstve. Malé dieťa nevie rozoznať, či to je zdravé a či nie. Ak mu ponúknete hocijakú sladkosť prvýkrát, zje ju, pretože vám verí, že ho ľúbite a že mu chcete to najlepšie. Je jedno, kto mu to ponúkne, či mamka, ocko, babka, či dedko, ono proste nepovie, nie neprosím si to, je to nezdravé. Povedzme si však úprimne, kto toto nepočul, nezažil: „Veď jednu čokoládu môžeš, mamke nepovieme, bude to naše tajomstvo.“ „Ak urobíš toto,..dostaneš lízatko za odmenu.“ A sú pre malé deti sladkosti naozaj zdravé? Podporujú ich rast a vývin?

Začíname so zdravými príkrmami a potom…

Prvé príkrmy, to by mala byť zeleninka, lebo je zdravá. Potom treba opatrne pridať ovocie, lebo je zdravé. Potom opatrne nejaké mäso, či už kuracie, teľacie alebo iné. Potom opatrne vajíčko, teda iba žĺtok. A všetko ideálne, aby bolo BIO. Každá jedna z nás váha, rozmýšľa aké kombinácie zvoliť, aby sa náš malý poklad najedol zdravých dobrôt a dokonca mu to chutilo.

A teraz ruku hore, ktorá nepočula o tom, že „za našich čias sa jedli piškóty, na cumlík sa dával med, cukor sa používal na osladenie kyslého jabĺčka..a nič sa nestalo“. Áno, v tom momente sa dieťaťu určite nestalo nič radikálne. Ale má to svoje ale. Teraz, keď výskumy dokazujú, že dieťa najlepšie do 3 rokov, by nemalo jesť cukor, lebo to pre svoj vývoj nepotrebuje, prečo by sme mu to vedome mali dávať? Za toto berieme ako matky zodpovednosť iba my, čo svojmu dieťaťu dáme na tanier a čo mu dovolíme a načo upozorníme ostatných, keď ho niečím chcú ponúknuť. Nebudeme síce žiť v ilúzií, že nikdy neochutná keksík alebo čokoládu, ale skúsiť to vynechať aspoň v prvých troch rokoch je prijateľná výzva nielen pre mamičky a oteckov, ale hlavne pre babky a dedkov, ktorí s obľubou svojim vnúčatám chcú dopriať sladké dobroty.

Prvé týždne príkrmov sa teda snažíme, aby dieťa jedlo vyslovene iba zdravé jedlá. A potom, zrazu mu dáme do ruky piškótu. Potom keksík. Čokoládu. Lízatko. A už to ide. Už si dieťa pýta stále viac a viac jedál, ktoré budú sladké, pretože mu to prirodzene chutí viac ako surová mrkva či uhorka.

Osladíť čajík cukrom či medom? A čo tak iba čistá VODA?

Dieťa, či už je kojené alebo pije umelú náhradu, určite nepotrebuje k tomu ešte sladký čajík. Od sladeného čajíka, je už len krok ku sirupu a presladeným kolovým nápojom plných umelín, cukru a sladidiel. Pitný režim je najideálnejšie dopĺňať dojčenskou vodou, ktorá neobsahuje sodík, a neskôr naučiť dieťa piť vodu z vodovodu. Je to najzdravšia verzia. Aj najlacnejšia. Takýmto spôsobom dieťaťu dáte návyk, ktorý ho bude sprevádzať celý život. Aj kvety predsa polievate vodou, aby pekne rástli a neboli zvädnuté a nie sladkou kolou 🙂 či?

Čo viete pre svoje dieťa urobiť?

V dnešnej dobe si vieme prečítať mnoho článkov a výskumov o tom, ako nezdravý je cukor pre malé deti v prvom, druhom či treťom roku. A aj neskôr. Cukor je škodlivý aj pre nás dospelých. Stále viac a viac ľudí trpí obezitou a rôznymi civilizačnými chorobami. Časté používanie cukru môže spôsobiť hyperaktivitu, poruchy pankreasu a tým zvýšené riziko vzniku cukrovky, poškodzuje obličky a kazia sa z neho zuby.

Každá mamička chce pre svoje milované deti len to najlepšie a hlavne zabrániť akémukoľvek nebezpečenstvu, ktoré by mohlo ohroziť jej dieťa. Stačí možno trošku sebazaprenia, aby dieťa nevidelo ani vás jesť sladkosti (a keď už sa toho neviete zbaviť, aspoň ich jedzte potajme keď spia :)). Poučte aj svojich najbližších, aby pri návštevách radšej na stôl vyložili zdravé dobroty, čerstvé ovocie či zeleninu. Internet je plný zdravých receptov. Nie je to zložité. Stačí chcieť. Tak čo, idete do toho ? 🙂

Foto: depositphoto.com