dievča s bábikou

Deti a fantázia idú spolu ruka v ruke. Aké je to krásne, byť každý deň niečim iným. Raz princeznou Snehulienkou, inokedy dievčatkom z hôr Heidi alebo sa stať mamičkou a mať doma zrazu päť detí. Alebo byť jeden deň policajtom, na druhý hasičom a potom aj smetiarom. Nechajme naše deti žiť vo svete fantázie. Hrajme ich hru, nefilozofujme zbytočne a nedávajme prednášky o tom, že to tak nie je.

 

Na detstve je práve tá úprimnosť a schopnosť fantázie a hry veľmi výnimočná. V dospelosti sme už dávno zabudli na naše detské hry, kedy sme sa s ľahkosťou motýľa premenili na to, čím sme chceli byť. Doprajme preto našim deťom tieto chvíle a keď vám zahlásia, že sú princezná Elsa, pirát Jake alebo iná rozprávková postavička, nesnažme sa ich presviedčať, že sú len deti a v skutočnosti to tak nie je. Veď ony to veľmi dobre vedia, ale v určitom veku sa ich hra dostáva až do tohto levelu.

 
Obľúbené bývajú aj hry na domácnosť. Obzvlášť malé slečny sa rady hrávajú podľa vzoru mamy na mamičky a starajú sa o svoje bábiky, ktoré sa stali ich deťmi. Popritom sa veľa dozviete aj z ich „života“. Koľko majú rokov, ako sa volajú, kam s kočárikom cestujú… . Je to krásne obdobie, kedy sa deti pozorovaním a hrou učia do života. Preto sa chlapci radi zúčastňujú aktivít s tatinkom, keď sa niečo opravuje alebo vyrába. Všetky tie pracovné nástroje sú pre nich nesmierne zaujímavé.

 
Keď sa stretne spolu viac detských kamarátov, okolo tretieho roka života sa už dokážu aj spoločne zahrať. Rozdelia si úlohy a každý sa stáva niekym iným. Či už je to opäť rola mamičky, tatinka a dieťaťa alebo postavy z rozprávok. Keď vás zapoja a stanete sa starou mamou alebo Gargamelom či macochou, neprotestujte a v rámci svojich aktivít prispejte svojou troškou do mlyna. Stačí sem-tam trefná hláška a u svojich ratolestí si rozhodne šplhnete. 🙂

foto: pixabay.com