Stále viac sa rozoberá téma ohľadom darovania vajíčok, na účel umelého oplodnenia. Táto téma maminky vo veľa smeroch rozdeľuje. Či už si myslia, že je to nebezpečné, alebo eticky nevhodné a práve tento typ zasahovania do prírody je už veľa. 

Celé tieto pochybnosti a tajomno pochádza možno len z toho, že ľudia jednoducho o tejto téme veľa nevedia a majú mnoho otázok, na ktoré by sa radi opýtali. Matky, ktoré podstúpili túto procedúru, či už oplodenia takýmto spôsobom alebo darcovstva, o tom nerady hovoria. Možno preto, že darkyne sú odsudzované, že to robia pre peniaze a matky sa boja, aby sa to ich deti nedozvedeli skôr, ako ony uznajú za vhodné. Povedať dieťaťu, že je ,,zo skúmavky” aj keď vychované, vynosené a vymodlené bude asi pre každé dieťa ťažké na počutie.

Preto na niekoľko tajomných otázok za vás odpovedá klinika asistovanej reprodukcie v Prahe.

Málo kto si plne uvedomuje, kto sú vlastne ženy ktoré potrebujú darkyne. Nemusia to byť len ženy, ktoré zúfalo túžia po dieťati, sú to aj ženy, ktoré prekonali vážne ženské choroby ako rakovinu, majú genetické problémy, alebo im zlyhali vaječníky. Prečo by teda mali byť obrané o možnosť mať dieťa, robí ich to horšími matkami?

Aké ženy sú vhodné darkyne ?

Sú to ženy medzi 18-33 rokom života, ideálne, ak by už jedno dieťa mali.

Je darovanie dobrovoľné ?

Áno, samozrejme je darovanie dobrovoľné a nikto do neho nemôže byť donútený.

Dozvie sa niekto, že som vajíčka darovala?

Nie, darcovstvo vajíčok je úplne anonymné. Ako zo strany tej ktorá daruje, tak aj pre stranu tej, ktorá vajíčko prijíma. Jednoducho tieto dve sa nikdy nestretnú, sú to iba čísla na skúmavkách.

Ako prebieha príprava k darovaniu?

Druhý deň svojho menštruačného cyklu si darkyňa aplikuje podkožné injekcie, po dobu 7 dní, po kontrolnom ultrazvuku jej budú po ďalších dvoch dňoch vajíčka odobraté. Vajíčka sa odsajú cez pošvu tenkou ihlou, v celkovej narkóze ide asi o 10-minútový zákrok. Po hodine od prebudenia môže pacientka odisť domov a vrátiť sa k bežnej činnosti.

Bolí tento proces?

Celá stimulácia, ako aj proces je bezbolestný, ide len o pichanie podkožných injekcii, takže závisí od osoby, ako to znáša, zákrok je bezbolestný v narkóze a počas procesu tvorby vajíčok môže dôjsť k takej bolesti ako pri menštruácii.

Mám tento odber vplyv na možnosť ma ďalej deti?

Ako pri každom zákroku existujú riziká, o ktorých vás každá klinika podrobne informuje, ale ani jedno z rizík neovplyvňuje možnosť darkyne mať vlastné deti.

Darovanie vajíčok sa môže opakovať každá 3 cykly. Po odbere vajíčok môže nastať prvý cyklus skôr ale inak odber nijako nezasahuje do menštruačného cyklu. Darovanie vajíčok je zákonné a dokonca je zaňho aj finančná odmena. To však nemusí a nemala by byť primárna vec, prečo vajíčka darovať. Darované vajíčko môže pomôcť niektorým párom k splneniu ich snu o bábätku.

Zdroj: fertility-ivf.eu | Foto: pixabay.com