Tak táto zima bola naozaj nekonečná. Keď už sa nám aj zdalo, že to konečne zabalila, tak to bol len jej dlho pripravovaný zastierací manéver. Udrela v ešte väčšej sile.  Čo nám iné zostávalo ako schúliť sa pod teplú deku a sledovať za oknom nepríjemné mrazivé alebo sychravé rána.  Ale už je to tu. Trvalo jej to chvíľu dlhšie ako sme zvyknutí, ale predsa. Jar prišla spolu s letom. Slniečko sa nám ukázalo v celej svojej sile a kráse.

 

Odhodili sme takmer zodranú deku a … radšej ju ešte neodhadzujte. DEKA vám poslúži počas jari a leta rovnako dobre ako v zime. A možno aj lepšie. Najlepšie hneď na raňajky.

zdravé vitamíny na tanieri

A budeme ju konzumovať na najdôležitejšie jedlo dňa. Vitamíny D E K A by mali dobiť naše bio-baterky a naštartovať nás po zime. Ponúkame vám skvelý recept ako ju do jedálnička dostať rýchlo, chutne a zdravo.

Vitamíny A, K, E, D

Začneme od konca. Obyčajný biely jogurt bez prísad nám zabezpečí vitamín A. Do neho si zamiešame jemné ovsené vločky a už v ňom máme aj vitamín K. Ďalší vitamín, vitamín E, si pridáme v rôznych semienkach – chia, sezam.  Už nám zostáva len vitamín D. Vo vaječnom žĺtku by ste ho našli dostatok, ale akosi sa nám do našej zostavy nehodí.  Možno budete prekvapení poslednou ingredienciou, ktorá tento vitamín zabezpečí – čisté kakao v prášku.  Ak vám predsa len bude chýbať sladkosť v takto zdravo pripravených raňajkách, nič nepokazíte, ak si pridáte obľúbené ovocie. Lepšie v čerstvej podobe ako sušené.

Aj pitný režim je dôležitý

Nezabúdajte ani na dôležitosť pitného režimu. Zázvor všetci pokladajú za záchrancu pred chrípkou a nachladnutím v zimných mesiacoch. Jeho jarnú variantu si ale môžete namiešať aj teraz na jar a tak dodať telu ďalšie vitamíny. Príprava je jednoduchšia ako by sa mohlo zdať. Stačí večer zaliať kúsok čerstvo postrúhaného zázvoru horúcou vodou a po 15-tich minútach scediť. Ráno už len do takto pripraveného zázvorového výluhu pridajte šťavu z dvoch pomarančov a polovice citrónu. Tak skvelý štart do jari-leta, už nie pod dekou, ale s ňou.

Foto: autor