šťastné dieťa a otec

Väčšina rodičov si pred príchodom detí užíva bezstarostný život. Nemá ani potuchy, čo všetko sa príchodom ich ratolestí zmení. Čo všetko budú musieť a chcieť urobiť, aby svoj život prispôsobili novému človiečiku. Všetko to však stojí zato a vaše dieťa vám to mnohonásobne vráti.

Poďme sa teda bližšie pozrieť, čo všetko nám prišli naše deti povedať. Sú našimi najlepšími učiteľmi, tak sa od nich s radosťou učme byť lepšími rodičmi/ľuďmi. Vychovajme z nich zodpovedných a úspešných ľudí, ktorí svojim deťom znova odovzdajú to najlepšie zo seba a svet sa stane lepším miestom na život.

Naše deti nás učia:

  • Trpezlivosti: vo svete dospelých chceme mať všetko rýchlo a hneď. Párkrát sa nám niečo nepodarí a už to vzdávame. Zamyslime sa však, koľkokrát dieťa spadne na zem, kým sa naučí napríklad chodiť. Keby sa vzdalo po pár neúspechoch, tak sa chodiť nikdy nenaučí. Dieťa to však s radosťou a rozvahou skúša dovtedy, kým nedosiahne úspech. Naučme sa robiť veci v pokoji a s kľudom. Nevzdávajme sa. Trpezlivo sa vždy dopracujeme k žiadanému výsledku.
  • Láske: toľko lásky, koľko vám dávajú vaše deti, vám nedá nikto na svete. Je to láska úprimná, bezpodmienečná, bezhraničná a takú lásku nezískate od nikoho – iba od vašich deti.
  • Vedieť sa tešiť z maličkostí: je nádherné vidieť, koľko radosti dokáže dieťaťu urobiť obyčajný kus dreva či mláka s blatom. Ako rodičia sa od našich detí učíme, že na prežitie krásneho okamihu nepotrebujeme žiadne drahé, materiálne veci. Stačí jednoducho len byť a užívať si krásu prítomného okamžiku.
  • Pokoju: pri deťoch pochopíme, že sa rozčuľujeme nad malichernosťami. S ich príchodom prestaneme lipnúť na mnohých veciach. Naučíme sa veľa vecí neriešiť. Už nás nerozhádže špinavý stôl od čokolády, ani rozliata voda alebo rozbitý tanier. Kedysi by nás to vytáčalo do neprítomnosti. Dnes s pokojom vieme, že na tom nezáleží. Veď predsa máme doma šťastné deti a to je to najdôležitejšie.
  • Užívať si každú chvíľku naplno: svet detí nepozná slovo nuda. Každý okamih prežívajú naplno s úsmevom na tvári. Neriešia čo bolo a čo bude. Sú prítomné tu a teraz.
  • Určiť si priority: (čo je v živote naozaj dôležité): už vieme, že čas strávený s deťmi nám nikdy nikto nevráti. Tak im v dnešnom uponáhľanom svete venujeme čo najviac času. Oni nám ho potom dvakrát vrátia, keď sa na nich budeme v dospelosti hrdo pozerať, aké skvelé bytosti sme z nich vychovali!

Zdroj: facebook.com | Foto: pixabay.com