Asi nočná mora každej prvorodičky, ktorá je už zúfalá, že čo má naozaj kúpiť, čo je len vychytávka a čo je fakt nepotrebné.

Ja osobne som si tiež prečítala niekoľko článkov, pozrela videá a spýtala sa niekoľkých mamičiek a musím povedať, že každá z nich mi povie niečo iné, nakoľko každej z nich vyhovuje niečo iné. A tak som sa rozhodla, že už bude ako bude, spravím to podľa svojho uváženia a hlavne peňaženky. Na všetko sa aj tak nedá pripraviť a za jazdy sa uvidí, že či mi niečo chýba.

Samozrejme, cena takej detskej výbavičky sa vie vyšplhať poriadne vysoko. Naše staré mamy nemali nič a predsa to naši rodičia prežili bez ujmy na zdraví. Takže zdravý rozum do hrsti a hlavne stanovený limit.

Sú veci, ktoré je lepšie kúpiť nové, niektoré vám požičajú vaše kamarátky a možno sa niečo nájde ešte aj z vášho detstva.

Ale začnime pekne po poriadku:

Výbavičku som stanovila podľa seba a podľa mojich potrieb a hlavne peňaženky, ale samozrejme je na vás, kde sa veci rozhodnete zakúpiť a hlavne tento zoznam nie je konečný dá sa povedať, že nemá konca už v dnešnej dobe .

  1. Detský kočík – dvoj alebo trojkombinácia. Nezáleží mi na značke, nie som mamička, ktorá sa chce prechádzať po meste a ukazovať svoj ´´Ferrari´´ detský kočík za 500 € (príspevok na dieťa sa dá využiť aj lepšie ako kúpou ultra drahého kočíka). Pozrela som niekoľko web stránok a nový kočík som našla už aj v cenovej relácii 140-200 €.
  2. Je tu aj možnosť použitého kočíka, nad ktorým som osobne tiež premýšľala. Je to hoci trochu taká mačka vo vreci, ale však dieťa kočík aj tak neocení a niekedy sú tie kočíky naozaj v super stave a môžete ušetriť hoci aj 100 €. Treba sa popozerať na viacerých bazároch, niektoré mamičky tam aj mnoho vecí darujú a v tom prípade platíte iba poštovné.
  3. Vajíčko – buď je súčasťou kočíka alebo si ho môžete zvlášť zakúpiť. Bábätko môžete priniesť domov v ňom alebo v prenosnej taške, opäť záleží od počasia, avšak vajíčko viete využiť aj doma, kedy v ňom maličké môže ležať.
  4. Destká postieľka + matrac – existuje niekoľko prevedení, vybrať si už naozaj iba podľa vkusu, ako chcete detskú izbičku zariadiť. Matrac by som odporúčala s kokosovou výplňou.
  5. Letný/zimný paplón (obliečky), deka , plachty, mantinel do postieľky– výbava, ktorá k postieľke. Plachty určite zvoľte nepremokavé, aby sa nezničil matrac a nemuseli ho čistiť, nehody sa predsa stávajú. Vankúšik do 1 roka nie je potrebný, hlavičku treba polohovať a aj kvôli chrbtici je lepšie keď ležia na rovnej ploche. Čo sa týka toho mantinela – viete si ho aj vyrobiť, stačí vám na to iba látka a molitan.
  6. Prebaľovacia komoda/prebalovací pult – ja si prebalovací pult spravím zo stola, na ktorom bude gumový obrus a prebalovacia podložka. Je dosť široký, aby sa mi na ňom zmestila kozmetika a ostatné potreby a keď bábo vyrastie, opäť môže plniť úlohu stola. Tak isto si prebalovací pult viete spraviť aj z dostatočne širokej komody, v tom prípade máte tiež všetko po ruke.
  7. Vanička na kúpanie/kozmetika – opäť sú v ponuke prebalovacie pulty, ktoré majú už aj vaničku, treba však zvážiť stabilitu. Pri samotnej vaničke zas treba dbať na vašu chrbticu a kríže, poprípade môžete vaničku umiestniť na pračku a nie do veľkej vane. Ohľadom kozmetiky odporúčam osloviť firmy – výrobcov detskej kozmetiky, či by vám nezaslali nejaké vzorky, detská pokožka je citlivá a nie je isté, že vami vybraná kozmetika bude vyhovovať vášmu bábätku.
  8. Monitor dychu – zapožičiava ho aj nemocnica.

Dá sa povedať, že toto sú tie hlavné veci, samozrejme každý bod sa dá ešte rozpísať a nie je tu úplne všetko spomenuté. Ja však plánujem mať iba 1 dieťa a všetky veci potom budem predávať, práve preto zvažujem, čo kúpiť nové a čo použité.

Autor: Lucia Kaločaiová

foto: pixabay.com