V tomto treťom a zároveň aj v poslednom diele by som sa venovala všetkým tým veciam, ktoré doteraz neboli spomenuté a sú tiež súčasťou výbavičky. Opäť je však na vás, aby ste zvážili, že či tie veci budete chcieť využívať.

 1. Baldachýn na postieľku – vyzerá to naozaj veľmi pekne, hoci ja som jeho význam nenašla.
 2. Kolotoč nad postieľku – určite je dobré bábo zaujať a hneď mu dávať podnety na vnímanie zvukov a farieb. V niektorých prípadoch sú ceny horibilné, opäť by som zvážila možnosť kúpy použitej veci, alebo si ho aj môžete vyrobiť – presný návod nájdete už čoskoro v ďalšom článku 🙂
 3. Podložka do vaničky – ak máte strach, že ako budete dieťatko držať tak si v každom prípade zaobstarajte podložku do vaničky, do ktorej bez problémov vložíte dieťa.
 4. Hračky – ja nepreferujem plyšové hračky. Skôr by som odporúčala nejaké gumové hračky – hryzátka, hrkálky, ktoré rozvíjajú aj detskú motoriku.
 5. Cumlík – ak ho chcete používať, tak k nemu kúpte aj obal, v prípade, že ho nechcete stále používať, tak si zadovážte aspoň jeden do nemocnice. Veľkosť – najmenšia.
 6. Kozmetika– šampón na kúpanie a aj na vlásky, olej na telíčko a na masírovanie, krém na zapareniny, detský zásyp, vatové tyčinky, vlhčené obrúsky.
 7. Zdravie – detský čaj, odsávačka na soplíky, teplomer, kvapky na koliku, liek proti horúčke.
 8. Podbradníky – môžu byť obyčajné bavlnené, ale určite by som zvolila aj také gumové, ktoré sa nepremočia.
 9. Fľašky – sklenené aj plastové, treba zvoliť správny nástavec podľa veku dieťaťa a podľa využiteľnosti a samozrejme kefu na čistenie.
 10. Látkové / jednorázové plienky– potrebné sú oboje. Spravte si zásoby, aby ste potom nemuseli behať po obchodoch. Možno už teraz vychytáte dobré zľavy.
 11. Hracia podložka – je to zaujímavá a interaktívna zábava, treba však sledovať rozmer deky – podložky, na ktorej bude dieťa ležať, pretože sú rôzne rozmery, tak aby ste náhodou nekúpili príliš malú.
 12. Sterilizátory/ohrievače fliaš – možno treba, no naše mamy to zvládli aj bez toho 🙂
 13. Odsávačka mlieka – tu mám dilemu aj ja, že či kúpiť-nekúpiť alebo požičať. Rozhodla som sa pre možnosť, že si ju požičiam od kamarátky, pretože moje plány sú, že by som chcela kojiť a keď som si pozrela ceny tých odsávačiek, tak som zostala iba viac zmetená, že ktorú si vybrať. Takto budem mať aspoň nejakú.
 14. Nosiče/klokanky/babyvaky – zatiaľ nemám nič zakúpené, budem to asi riešiť za jazdy, uvidím, že či to vôbec budem potrebovať.

Určite som na niečo zabudla, veď ako som už spomínala, tieto zoznamy nemajú konca. Hlavné je, aby ste si prípravu na materstvo užili. To, či máte značkové veci, predsa vôbec nie je podstatné.

Autor: Lucia Kaločaiová

foto: pixabay.com