Zatvoriť dieťa do auta počas letného dňa je vlastne odsúdenie na smrť. V rozhorúčenom aute skolabuje doslova do pár minút. Len o málo dlhšia doba stačí na trvalé poškodenie mozgu a následnú smrť. Verejnosti je tento fakt známy. Plačeme a zúrime nad každým tragickým prípadom úmrtia bábätka kvôli nezodpovednosti rodičov. Ale ako to vyzerá v praxi? Prečítajte si o zaujímavom a šokujúcom sociálnom experimente!

 

Stovky detičiek ročne zomiera v aute na následky prehriatia a dehydratácie. Respektíve na následky krutého a nepremysleného chovania rodičov. A… ako dokázal tento experiment…zrejme aj na následky ľahostajnosti okolia.

Simulovaná situácia:

Je horúci letný deň. Z auta zaparkovaného na pomerne frekventovanom mieste (najskôr na parkovisku, neskôr na chodníku) sa ozýva zúfalý detský plač. Pri pohľade cez okno je vidieť autosedačku s malým bábätkom (nahradené samozrejme verným modelom). Ide o každý okamih. Dieťaťu môže zachrániť život prostý, pársekundový telefonát na 911. Jednoduché a jasné. Ako sa zachovajú náhodní okoloidúci?

Výsledok experimentu je veľmi smutný. Len u 1/3 okoloidúcich vyvolalo ohrozené bábätko záujem natoľko, aby zdvihli mobil a zavolali 911! Alebo aby vyvinuli hocijakú inú aktivitu na záchranu jeho života. Ostatní prechádzali okolo auta bez povšimnutia. Je to naozaj hrozná vizitka pre spoločnosť!

Zdroj: youtobe.com | Foto: flickr.com; pixabay.com