Vyberať nosné mandle či nie? Čo vy na to? Kto má deti vie o čom je reč. A v dnešnej dobe je to naozaj stav, kedy a pozrime sa na to triezvo, každé druhé tretie dieťa po nástupe do škôlky ma problémy s nosnými mandľami. Kašle, sople, teploty, priedušky.

 

Nekonečný kolotoč chorôb. Vyliečite sa po týždni, dvoch a to musíme povedať, že sme realisti. Nastúpite do kolektívu a je to tu zas. Poposielajú vás na rôzne vyšetrenia, alergiológia, krčné, všeobecný lekár, nakoniec kontrola na pľúcnom. No vždy je to rovnaké. Vaše dieťatko trpí, a vy samozrejme ako rodič trpíte spolu sním. Ako mu pomôcť, čo robiť, v hlave vám víri veľa otázok. Počúvate rôznych ľudí, ktorí sa vám snažia poradiť, čítate rôzne články. Lekári majú rôzne názory, predpisujú vám pre dieťa kopu liekov, ktoré nie vždy dokážu pomôcť podľa predstáv samotných rodičov. Povedia vám, že výber mandle by bol vhodný, nakoniec ide o dobro vášho dieťaťa.

V noci počas choroby prežívate muky a to by mnohé skúsené či neskúsené mamičky asi mohli namietať, že preháňame, keď sa tak o svoje dieťa bojíme. Ale keď sa v noci zobudíte a počúvate ako nespokojne vaše dieťa spí, ten pocit je veľmi zlý. Ak vôbec dokážeme spať. Teploty, ktoré prídu rýchlosťou blesku, chrápanie, ktoré vás nabáda, aby ste boli v strehu kvôli dýchaniu. Predsa len malé dieťa nemá čo chrápať. Zažívate stavy, keď sa dieťatko nevie nadýchnuť, lebo mu to sople a hlieny nedovolia a otáčate ho do čo najvhodnejšej polohy aj kvôli dýchaniu. Lebo máte pri tom pocit, že sa dusí. Takže otázka výberu nosnej mandle začína byť čoraz akútnejšia a neodkladná. A predsa, napriek tomu sa nedokážete rozhodnúť ako rodič, či je to tá najsprávnejšia vec na svete.

Aj také jednoduché choroby a rozhodnutia nám dokážu so svedomím a sebavedomím poriadne zamávať. Lekári vám dávajú pre výber zelenú, ale nedokážu a nemôžu vás uistiť, že po výbere vaše dieťa bude menej choré. Nedajú vám stopercentnú záruku, ktorú ako rodič v prípade svojho najväčšieho pokladu chcete dostať. Radi by ste predsa len počuli, že je to v poriadku a robíte to pre naše poklady, aby nemuseli toľko trpieť a mohli byť v kolektíve dlhšie ako len jeden deň či jeden týždeň, počas ktorého sú relatívne zdraví. Pretože, povedzme si, že ak raz je niečo poškodené v našich telách, nedá nám to pokoja, kým to nedoriešime k spokojnosti či už detí, čo je hlavné, a potom k spokojnosti nás rodičov.

Dúfajme, že doba v ktorej žijeme dovolí aj takí luxus ako nebyť tak často chorí, alebo nebyť vôbec chorí, a že si budeme môcť užívať život. Byť s našimi detičkami, hrať sa a šantiť, ako keď sme boli my deťmi.

Foto: pixabay.com