Už dlhšie premýšľate, aké meno by ste dali svojmu dieťatku po narodení? Máte niekoľko rôznych variant? Výborne. Dajte si však pozor, aby ste mu dali meno, ktoré je povolené. V rôznych krajinách sveta totižto zákon vytvoril zoznamy zakázaných mien pre deti! Ste zvedaví, aké mená to sú? Pozrite sa spolu s nami.

Rodičia by mali byť naozaj tí, čo vyberú správne meno pre dieťa. Je to však naozaj tak? V mnohých kútoch sveta, najmä v Amerike, majú ľudia pri výbere takmer úplnú slobodu. Môže to byť niekedy aj na škodu? Čo poviete na meno Apple /jabĺčko/ alebo Adolf Hitler? Áno presne takéto mená sú rodičia svojim z lásky stvoreným ratolestiam schopní dať. Čo ich k tomu vedie, vedia naozaj asi len oni sami. Myslia však pri tom na to, aké strasti to môže počas života a dospievania ich deťom priniesť? Práve z týchto humánnych dôvodov sa vlády mnohých krajín  rozhodli zakročiť a vytvoriť zoznam mien, ktoré sú v danej krajine zakázané a rodičia ich jednoducho svojim deťom dať nesmú.

Dánsko

V Dánsku majú rodičia možnosť vybrať z takmer 7 tisícového zoznamu mien. Čo je celkom slušná nádielka, čo myslíte? Ak sa však rodičom zdá byť tento zoznam malý a vytvorili nové meno pre svojho potomka, ktoré sa v zozname nenachádza, musia navštíviť Copenhagen University’s Names Investigation Department and at the Ministry of Ecclesiastical Affairs. Ide o oddelenie, ktoré sa zaoberá vyšetrovaním mien. Medzi zakázané mená tu jednoznačne patria:

Jakobp

Ashleiy

Anus

Monkey – opica

Pluto

Francúzsko

Obyvatelia tejto krajiny sú známi tým, že obľubujú jedlo a ako sami vidíte, snažili sa ho i presadiť v menách pre svoje ratolesti.

Nutella

Strawberry – jahoda

Deamon – démon, zlý duch

Prince William

Mini Cooper

Nemecko

Táto krajina je typická svojou striktnosťou a rovnako je to aj v zákonoch, ktoré nedovoľujú používať mená rodovo neutrálne. Dieťa tiež nesmie mať meno podľa produktu, či mená akokoľvek podfarbené históriou.

Matti

Osama bin Laden

Adolf Hitler

Kohl

Stompie

Island

Ak ide o rodičov, ktorí sú pôvodom z Islandu, musia do pol roka nahlásiť meno dieťatka národnému úradu. Pokiaľ ich meno nie je v zozname povolených mien, konzultujú ho s islandským výborom. Meno musí totižto dodržiavať ich prísnu lingvistickú štruktúru. Islandská abeceda neobsahuje písmená C, Q a W. Takže ak meno, ktoré by ste chceli dať svojej ratolesti, v sebe obsahuje tieto písmená, máte jednoducho smolu alebo sa budete musieť presťahovať. 😀

Zoe

Harriet

Duncan

Enrique

Ludwig

Malajzia

Na zozname neprijateľných mien nájdete: mená zvierat, nadávky či urážky, čísla, kráľovské mená, čestné tituly a jedlo.

Chinese Ah Chwar – had

Woti – pohlavný styk

Khiow Khoo – hrbáč

Chow Tow – smradľavá hlava

Sor Chai – blázon/šialený

Mexiko

Tu kladú príslušné úrady dôraz na to, aby deti kvôli svojmu menu neboli šikanované. Kto už by len chcel dať meno dieťaťu facebook? A predsa ako vidíte, našli sa aj takí.

Facebook

Rambo

Escroto – pánsky miešok

Hermione

Batman

Nový Zéland

Rodičia na Novom Zélande majú zakázané dávať deťom mená, ktoré obsahujú viac ako sto písmen alebo sa podobajú na oficiálny titul, či hodnosť.

Lucifer

Sex Fruit – ovocie sexu

Fat Boy – tučný chlapec

Cinderella Beauty Blassom – popoluška kvet krásy

Portugalsko

V Portugalsku je možné pomenovať dieťa len tradične. Zakázané sú akékoľvek prezývky. Tak to už je čo za rodiča, ktorý dá meno svojmu narodenému dieťaťu Sayonara /zbohom/???

Nirvana

Rihanna

Jimmy

Viking

Sayonara – zbohom /v japončine/

Saudská Arábia

Saudská vláda zakázala všetky mená, ktoré by boli v rozpore s ich náboženským presvedčením alebo sú až „príliš zahraničné“.

Binyameen

Malika – kráľovná

Malek – anjel

Linda

Maya

Švédsko

Táto krajina zakazuje používanie krstných mien, ktoré sa nehodia k dieťaťu, mohli by spôsobovať nárast trestných činov, poškodzovať nositeľa alebo ho akokoľvek urážať. Rodičia sú povinní meno nahlásiť na daňovom úrade do troch mesiacov od narodenia dieťaťa. Ruku na srdce, kto z vás by sa chcel volať Superman alebo napríklad ako značka stoličky, na ktorej práve sedíte, Ikea?

Metalica

Superman

Ikea

Elvis

Slovensko

Tak, a sme po virtuálnom cestovaní opäť doma. 😀 Ako je to tu? Dá sa povedať, že u nás je to s menami benevolentnejšie, aj keď všade, i u nás, sa nájdu rôzne „kvetnaté“ mená. Obmedzené sú tie, ktoré sú príliš dlhé. Povolené sú najviac tri mená. Skrátené mená od originálnych mien ako Feri, Juri, Sofi, matrika nepovoľuje. Tiež nie je možné, dať prvé meno po ešte žijúcom súrodencovi. Napríklad, ak sa sestrička volá Anabel, váš nový prírastok Mária sa nemôže volať Anabel Mária ale Mária Anabel už áno. 😀

Ak ste mali niekedy pocit, že vám vaši rodičia tradičným slovenským menom Zuzana, Tomáš, Katarína alebo Juraj niečo spôsobili, určite toho bolo menej ako u deti z iných krajín, ktoré dostali pomenovanie podľa mužských semenníkov, pohlavného styku alebo hrbáča. 😀

Rozhodne však vyberajte meno pre svoju ratolesť dôkladne a hlavne s pokorou a úctou k tomuto krásnemu stvoreniu.

Zdroj: thisisinsider.com, Foto: pixabay.com