Už dlhšie premýšľate, aké meno by ste dali svojmu dieťatku po narodení? Máte niekoľko rôznych variant? Výborne. Dajte si však pozor, aby ste mu dali meno, ktoré je povolené. V rôznych krajinách sveta totižto zákon vytvoril zoznamy zakázaných mien pre deti! Ste zvedaví, aké mená to sú? Pozrite sa spolu s nami.
Rodičia by mali byť naozaj tí, čo vyberú správne meno pre dieťa. Je to však naozaj tak? V mnohých kútoch sveta, najmä v Amerike, majú ľudia pri výbere takmer úplnú slobodu. Môže to byť niekedy aj na škodu? Čo poviete na meno Apple /jabĺčko/ alebo Adolf Hitler? Áno presne takéto mená sú rodičia svojim z lásky stvoreným ratolestiam schopní dať. Čo ich k tomu vedie, vedia naozaj asi len oni sami. Myslia však pri tom na to, aké strasti to môže počas života a dospievania ich deťom priniesť? Práve z týchto humánnych dôvodov sa vlády mnohých krajín rozhodli zakročiť a vytvoriť zoznam mien, ktoré sú v danej krajine zakázané a rodičia ich jednoducho svojim deťom dať nesmú.
Dánsko
V Dánsku majú rodičia možnosť vybrať z takmer 7 tisícového zoznamu mien. Čo je celkom slušná nádielka, čo myslíte? Ak sa však rodičom zdá byť tento zoznam malý a vytvorili nové meno pre svojho potomka, ktoré sa v zozname nenachádza, musia navštíviť Copenhagen University’s Names Investigation Department and at the Ministry of Ecclesiastical Affairs. Ide o oddelenie, ktoré sa zaoberá vyšetrovaním mien. Medzi zakázané mená tu jednoznačne patria:
Jakobp
Ashleiy
Anus
Monkey – opica
Pluto
Francúzsko
Obyvatelia tejto krajiny sú známi tým, že obľubujú jedlo a ako sami vidíte, snažili sa ho i presadiť v menách pre svoje ratolesti.
Nutella
Strawberry – jahoda
Deamon – démon, zlý duch
Prince William
Mini Cooper
Nemecko
Táto krajina je typická svojou striktnosťou a rovnako je to aj v zákonoch, ktoré nedovoľujú používať mená rodovo neutrálne. Dieťa tiež nesmie mať meno podľa produktu, či mená akokoľvek podfarbené históriou.
Matti
Osama bin Laden
Adolf Hitler
Kohl
Stompie
Island
Ak ide o rodičov, ktorí sú pôvodom z Islandu, musia do pol roka nahlásiť meno dieťatka národnému úradu. Pokiaľ ich meno nie je v zozname povolených mien, konzultujú ho s islandským výborom. Meno musí totižto dodržiavať ich prísnu lingvistickú štruktúru. Islandská abeceda neobsahuje písmená C, Q a W. Takže ak meno, ktoré by ste chceli dať svojej ratolesti, v sebe obsahuje tieto písmená, máte jednoducho smolu alebo sa budete musieť presťahovať. 😀
Zoe
Harriet
Duncan
Enrique
Ludwig
Malajzia
Na zozname neprijateľných mien nájdete: mená zvierat, nadávky či urážky, čísla, kráľovské mená, čestné tituly a jedlo.
Chinese Ah Chwar – had
Woti – pohlavný styk
Khiow Khoo – hrbáč
Chow Tow – smradľavá hlava
Sor Chai – blázon/šialený
Mexiko
Tu kladú príslušné úrady dôraz na to, aby deti kvôli svojmu menu neboli šikanované. Kto už by len chcel dať meno dieťaťu facebook? A predsa ako vidíte, našli sa aj takí.
Rambo
Escroto – pánsky miešok
Hermione
Batman
Nový Zéland
Rodičia na Novom Zélande majú zakázané dávať deťom mená, ktoré obsahujú viac ako sto písmen alebo sa podobajú na oficiálny titul, či hodnosť.
Lucifer
Sex Fruit – ovocie sexu
Fat Boy – tučný chlapec
Cinderella Beauty Blassom – popoluška kvet krásy
Portugalsko
V Portugalsku je možné pomenovať dieťa len tradične. Zakázané sú akékoľvek prezývky. Tak to už je čo za rodiča, ktorý dá meno svojmu narodenému dieťaťu Sayonara /zbohom/???
Nirvana
Rihanna
Jimmy
Viking
Sayonara – zbohom /v japončine/
Saudská Arábia
Saudská vláda zakázala všetky mená, ktoré by boli v rozpore s ich náboženským presvedčením alebo sú až „príliš zahraničné“.
Binyameen
Malika – kráľovná
Malek – anjel
Linda
Maya
Švédsko
Táto krajina zakazuje používanie krstných mien, ktoré sa nehodia k dieťaťu, mohli by spôsobovať nárast trestných činov, poškodzovať nositeľa alebo ho akokoľvek urážať. Rodičia sú povinní meno nahlásiť na daňovom úrade do troch mesiacov od narodenia dieťaťa. Ruku na srdce, kto z vás by sa chcel volať Superman alebo napríklad ako značka stoličky, na ktorej práve sedíte, Ikea?
Metalica
Superman
Ikea
Elvis
Slovensko
Tak, a sme po virtuálnom cestovaní opäť doma. 😀 Ako je to tu? Dá sa povedať, že u nás je to s menami benevolentnejšie, aj keď všade, i u nás, sa nájdu rôzne „kvetnaté“ mená. Obmedzené sú tie, ktoré sú príliš dlhé. Povolené sú najviac tri mená. Skrátené mená od originálnych mien ako Feri, Juri, Sofi, matrika nepovoľuje. Tiež nie je možné, dať prvé meno po ešte žijúcom súrodencovi. Napríklad, ak sa sestrička volá Anabel, váš nový prírastok Mária sa nemôže volať Anabel Mária ale Mária Anabel už áno. 😀
Ak ste mali niekedy pocit, že vám vaši rodičia tradičným slovenským menom Zuzana, Tomáš, Katarína alebo Juraj niečo spôsobili, určite toho bolo menej ako u deti z iných krajín, ktoré dostali pomenovanie podľa mužských semenníkov, pohlavného styku alebo hrbáča. 😀
Rozhodne však vyberajte meno pre svoju ratolesť dôkladne a hlavne s pokorou a úctou k tomuto krásnemu stvoreniu.
Zdroj: thisisinsider.com, Foto: pixabay.com